13/04/2024
19.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Rrëzohet helikopteri kanadez i skijimit, humbin jetën tre persona

Tre persona kanë humbur jetën në një aksident me helikopter skijimi në një zonë të largët të Kanadasë.

Policia kanadeze në perëndim të Kolumbisë Britanike tha se shtatë persona ishin në bordin e helikopterit, me katër të tjerë të lënduar rëndë.

Helikopteri mbante një grup skiatorësh të hënën dhe u rrëzua pranë Terrace, një qytet me rreth 12,000 banorë në rajonin Skeena të Kolumbisë Britanike, rreth 112 kilometra në lindje të kufirit me Alaskën.

Kryeministri i Kolumbisë Britanike, David Eby, tha në një postim në mediat sociale se lajmet për përplasjen janë “zemërthyese” dhe njerëzit në provincë po mendojnë për familjet e atyre që vdiqën, teksa falënderoi shërbimet e urgjencës.

Autoritetet kanadeze, duke përfshirë shërbimin e mjekëve të British Columbia, Bordin e Sigurisë së Transportit dhe WorkSafeBC, janë gjithashtu të përfshirë në hetimin e përplasjes.

Hetuesit do të dërgohen në këtë vend të largët për të hetuar sot vendin e ngjarjes.

Emrat e viktimave nuk janë bërë ende të ditur, pasi autoritetet njoftojnë të afërmit e tyre.

Të fundit