24/04/2024
8.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

SHBA zbarkon në Gjermani gjashtë avionë detarë për të mbështetur NATO-n në Europën Lindore

Pentagoni ka njoftuar se avioni EA-18G Groeller do të mbërrijë sot në bazën ajrore Spangdale në Gjermani, ku do të vendosen. Ato nuk janë të destinuara për përdorim në Ukrainë. Zyrtarët amerikanë thanë sot se ata po vendosin gjashtë avionë detarë të specializuar në luftën elektronike dhe rreth 240 personel detar për të forcuar mbrojtjen e NATO-s në Europën Lindore.

Situata në terren në Ukrainë ka ndryshuar, forcat ruse mbeten kryesisht në pozicione mbrojtëse në zonat e kryeqytetit Kiev dhe po përparojnë ngadalë në pjesë të tjera, tha një zyrtar anonim i mbrojtjes, raportojnë mediat amerikane. Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara besonin se trupat ukrainase kishin kthyer qytetin e Trostyan në lindje të vendit dhe se operacionet prioritare të Rusisë ishin në Donbas dhe reduktimi i atyre në zonën e Kievit.

Të fundit