03/03/2024
11.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Si në një përrallë: Skulptura spektakolare akulli dhe bore në Festivalin Ndërkombëtar të Kinës

Festivali vjetor Ndërkombëtar i Akullit dhe Borës në Harbin të Kinës , i famshëm për skulpturat e tij të akullit në përralla, u hap së fundmi, duke tërhequr turma turistësh të cilët ecnin me kujdes mbi akull dhe borë të rrëshqitshme dhe tërhiqnin fëmijët e tyre me sajë nëpër park, raporton Reuters.

Foto: Pedro PARDO / AFP / Profimedia

Festivali mbahet çdo vit dhe feston krijimet e borës. Vizitorët mund të marrin pjesë në sportet dimërore, të bëjnë patinazh në akull dhe të shikojnë shfaqje në akull. E gjithë kjo është bërë në një peizazh verbues të objekteve të akullit dhe skulpturave të dëborës. Këtë vit, Parku i Akullit mbulon 810,000 metra katrorë me 250,000 metra kub akull të skalitur, të mbledhur nga lumi i ngrirë i ngrirë aty pranë, i cili është ndezur me drita shumëngjyrëshe në mbrëmje.

Foto: Pedro PARDO / AFP / Profimedia

Skulpturat, disa histori të larta, përshkruajnë ndërtesa dhe ura të stilit kinez, kështjella përrallash, kulla dhe tempullin e parajsës në Pekin. Në park janë ndërtuar edhe disa rrëshqitje uji për fëmijë dhe të rritur.

Zëvendës Drejtori i marketingut të festivalit, Sun Zemin, i tha Reuters se numri mesatar i njerëzve që vizitonin parkun në ditë ishte rritur ndjeshëm në rreth 30,000 këtë vit.

Foto: EPA-EFE/WU HAO

Gjatë festave të Vitit të Ri, parku i festivalit priti më shumë se pesë herë më shumë vizitorë se një vit më parë.

Foto: EPA-EFE/WU HAO
Foto: EPA-EFE/WU HAO

Të fundit