19/06/2024
20.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Sopranoja Besa Llugiqi në veprën “Requiem” të Verdit në Teatrin e Operës dhe Baletit në Shkup

Teatri i Operës dhe Baletit të Maqedonisë së Veriut do të prezantojë veprën vokalo instrumentale “Requiem” të Verdit, vepër që do të prezantohet sonte në Shkup, shkruan KultPlus.

Në këtë mbrëmje do të prezantohet edhe sopranoja kosovare Besa Llugiqi e cila në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit do të ngjitet bashkë me solistët e tjerë:  Sanja Anastasia, Nikola Kitanovski e Igor Durlovski.

Solistët do të përcillen edhe nga kori dhe orkestra e Teatrit të Operës dhe Baletit të Maqedonisë së Veriut, dhe krejt ky prezantim do të bëhet nën dirigjimin e Emil Tabakov dhe nën përkujdesjen e mjeshtrit koncertal Vladimir Kostov./ KultPlus.com

 

Të fundit