12/04/2024
20.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Sot në moshën 83 vjeçare ndërroi jetë ish kryetari i parë i komunës së Tetovës Shaqir Aliti

Ndërroi jetë ish kryetari I parë I komunës së Tetovës Shaqir Aliti. Sot në moshën 83 vjeçare ka ndërruar jetë ish kryetari I parë I komunës së Tetovës Shaqir Aliti. Ai u lind më 14 gusht të viti 1941 në fshatin Gllogjë të rrethinës së Tetovës. Pas pavarësimit të Maqedonisë, dhe formimit të Partisë Demokratike për Prosperitet e udhëhequr nga Nevzat Halili, në vitin 1991 morri pjesë në garrën zgjedhore dhe fitoi bindshëm.Por zgjedhja e tij nuk u pranua nga strukturat e atëhershme komunale komuniste. Pushteti qendror nuk ndërhyri, por ish kryetari Shaqir Aliti me bashkëpuntorët e tij me forcë dhe në mënyrë dramatike hyri në kabinetin e kryetarit.Në këtë post qëndroi deri në vitin 1997. Familjarët bëjnë të ditur se varrimi do të bëhet nesër dita e premte, pas faljes së namazit të xhumasë në fshatin Gllogjë.

Ekipi i Televizionit Koha ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta  familjes së të ndjerit Shaqir Aliti  .

Të fundit