18/06/2024
27.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Sulmohet ambasada suedeze në Bagdad në shenjë proteste për djegien e Kuranit

Qindra protestues sulmuan ambasadën suedeze në qendër të Bagdadit në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, duke u ngjitur në muret e saj dhe duke i vënë flakën në shenjë proteste kundër djegies së Kuranit në Suedi.

I gjithë personeli i ambasadës në Bagdad mbeti i padëmtuar gjatë incidentit, siç konfirmohet nga zyra e shtypit e Ministrisë së Jashtme suedeze në një deklaratë për media.

Ministria dënoi me forcë sulmin dhe theksoi rëndësinë e marrjes së masave të nevojshme nga autoritetet irakiane për të mbrojtur misionet diplomatike.

Megjithatë, ministria nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të agjencisë së lajmeve Reuters për informacion shtesë në lidhje me situatën.

Mbështetësit e klerikut shiit Muqtada Sadr organizuan protestën të enjten kundër djegies së dytë të planifikuar të Kuranit në Suedi brenda pak javësh.

Njoftimi për protestë u bë përmes postimeve në një grup në Telegram të ndjekur gjerësisht, që është i lidhur me klerikun me ndikim,si dhe në kanale të tjera mediatike që mbështesin atë.

Si një nga figurat më me ndikim të Irakut, Sadr ka ndikim mbi një numër të madh ndjekësish të përbërë nga qindra mijëra mbështetës.

Ai ka thirrur më parë ndjekësit e tij për të dalë në rrugë në raste të ndryshme, si në verën e kaluar kur ata pushtuan Zonën e Gjelbër të fortifikuar të Bagdadit, duke çuar në konfrontime fatale.

Sipas lejes së lëshuar nga policia suedeze të mërkurën, një tubim publik jashtë ambasadës së Irakut në Stokholm u miratua.

Leja tregonte se vetëm dy persona pritej të merrnin pjesë në këtë tubim. Njëri nga ta është një burrë që i vuri zjarrin një Kuranit jashtë një xhamie të Stokholmit në qershor.

Policia suedeze refuzoi disa aplikime për protesta në fillim të këtij viti, që do të përfshinin djegien e Kuranit, duke përmendur shqetësimet e sigurisë.

Gjykatat që atëherë kanë rrëzuar vendimet e policisë, duke thënë se akte të tilla mbrohen nga ligjet e gjera të vendit për lirinë e fjalës.

Një seri videosh të postuara në grupin Telegram, One Baghdad, treguan njerëz që mblidheshin rreth ambasadës suedeze rreth orës 1 të mëngjesit të së enjtes duke brohoritur parulla pro-Sadr dhe duke sulmuar kompleksin e ambasadës rreth një orë më vonë.

“Po, po për Kuranin”, brohoritën protestuesit.

Videot më vonë treguan tymin që ngrihej nga një ndërtesë në kompleksin e ambasadës dhe protestuesit që qëndronin në çatinë e saj. /REL

Të fundit