22/04/2024
7.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Takimi i liderëve do të mbahet, Mickoski sërish ftohet të merr pjesë

Takimi i liderëve i caktuar për nesër sipas gjitha gjasave do të mbahet në mungesë të liderit të partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski.

Kryeministri Zoran Zaev dje në konferencën për shtyp në Qeveri përsëri i bëri thirrje Mickoskit që të vijë në takim, duke theksuar se ai do të mbahet pa dallim të pjesëmarrjes së tij dhe se është përgjegjësi e tij se a do të paraqitet në takim.

Mickoski tha se nuk sheh nevojë që të marrë pjesë në takim në të cilin do të bisedohet për gjithçka, e jo për atë që i nevojitet shtetit – zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Kurse Zaev tha se nuk mund të jemi vend normal nëse liderët nuk ulen për të biseduar për regjistrimin, sepse ai nuk mund të anulohet edhe për dhjetë vjet.

Mickoski dëshiron të bisedohet për zgjedhjet e parakohshme, por, siç tha, së pari duhet të dakordohen për Kodin Zgjedhor, për sjelljen e të cilit rekomandime dha edhe ODIHR. Sipas tij, është urgjente edhe sjellja e ligjit për Prokurorinë Publike.

Megjithatë, Zaevi tha se pret që Mickoski të paraqitet në takimin e liderëve, duke theksuar se ai, si një nga pjesëmarrësit politik, do të vazhdojë t’i shtyjë proceset që e fusin shtetin në NATO dhe BE, si dhe rritja e parametrave ekonomikë, sepse, siç tha, ajo është pritja e qytetarëve.

Nga OBRM-PDUKM-ja dje nuk kishte kurrfarë komenti, e as reagimi për thirrjen e sërishme të kryeministrit Mickoski që të marrë pjesë në takim.

Në konferencën e fundit për shtyp të cilën e mbajti Mickoski të martën kërkoi dorëheqje nga Qeveria dhe zgjedhje të parakohshme, por i parashtroi një varg pyetjesh në lidhje me PSP-në dhe të involvuarve në rastin “Reket”.

Pjesa më e madhe e zënkave partiake dhe konferencave për shtyp, ishin në lidhje me rastin “Reket” dhe dyshimet në lidhje me prokuroren speciale publike Katica Janeva.

Ndryshe, pjesëmarrjen në takim e konfirmuan Ali Ahmeti i BDI-së dhe Ziadin Sela i Aleancës për Shqiptarët.

Të fundit