17/06/2024
17.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Të shtëna me armë në Zelandën e Re, 2 të vdekur dhe 6 të plagosur disa orë para Kupës së Botës për femra

Të shtënat me armë zjarri kanë lënë të vdekur dy persona në qendër të Auckland, Zelanda e Re, disa orë përpara se qyteti të hapë Kupën e Botës FIFA për femra.

Gjashtë persona të tjerë, duke përfshirë oficerë policie, u plagosën dhe personi i armatosur gjithashtu vdiq pas incidentit në orën 07:22 (19:22 GMT) në një kantier ndërtimi në zonën qendrore të biznesit.

Kryeministri Chris Hipkins tha se sulmi nuk shihej si një akt terrorist. Turneu do të vazhdojë siç ishte planifikuar, konfirmoi ai.

Ndërsa nuk ishte identifikuar asnjë motiv politik apo ideologjik për sulmin, policia e kishte neutralizuar kërcënimin dhe publiku mund të sigurohej se nuk kishte rrezik të vazhdueshëm, tha kryeministri.

Ai shtoi se autori kishte qenë i armatosur me një armë gjahu kur mbërriti në një kantier ndërtimi në Queen Street të premten në mëngjes.

Hipkins falënderoi “burrat dhe gratë e guximshme të policisë së Zelandës së Re, të cilët u përplasën me armë zjarri me rrezikun, për të shpëtuar jetën e të tjerëve.

“Këto lloj situatash lëvizin shpejt dhe veprimet e atyre që rrezikojnë jetën për të shpëtuar të tjerët nuk janë asgjë më pak se heroike”.

Sipas kryebashkiakut të Auckland, Wayne Brown, i gjithë personeli i FIFA-s dhe ekipet e futbollit janë të sigurt. Më herët, ai kishte paralajmëruar njerëzit që të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin udhëtimet në qytet.

“Nuk mbaj mend që diçka e tillë të ketë ndodhur ndonjëherë në qytetin tonë të bukur. Ngjarjet e këtij mëngjesi kanë qenë tragjike dhe shqetësuese për të gjithë banorët e Auckland-it, pasi kjo nuk është diçka me të cilën jemi mësuar”, shkroi Brown në Twitter.

FIFA shprehu “ngushëllimet më të thella” për familjet e viktimave dhe tha se ishte në komunikim me autoritetet e Zelandës së Re.

“Ekipet pjesëmarrëse në afërsi të këtij incidenti po mbështeten në lidhje me çdo ndikim që mund të ketë ndodhur”, tha ai.

Ndeshja hapëse do të zhvillohet mes Zelandës së Re dhe Norvegjisë në Eden Park të qytetit. Ministri i Sportit, Grant Robertson tha se do të ketë polici shtesë në zonë për siguri.

Kupa e nëntë e Botës për Femra po bashkëorganizohet nga Zelanda e Re dhe Australia.

Policia tha se ata dëgjuan raporte të një personi që lëshonte një armë zjarri brenda kantierit të ndërtimit dhe personi i armatosur vazhdoi të qëllonte. Burri më pas hyri në një bosht ashensori dhe policia u përpoq të merrej me të.

Të shtëna të tjera u qëlluan nga autori dhe ai u gjet i vdekur pak kohë më vonë, tha policia.

Pas të shtënave pati një prani të madhe të armatosur policie në zonën qendrore të biznesit, jo shumë larg bregdetit dhe parkut të tifozëve.

Tatjana Haenni, drejtoresha kryesore sportive për Ligën Kombëtare të Futbollit të Femrave në SHBA, po qëndron afër vendit ku ndodhën të shtënat.

Ajo i tha BBC News se ishte zgjuar nga tingujt e makinave të policisë që vinin dhe iu tha të qëndronte brenda. “Deri më tani ndihemi të sigurt”, tha ajo.

Të fundit