13/04/2024
13.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Vritet amerikani që qëndroi 16 vjet në burg gabimisht

Leonard Allen Cure kaloi 16 vjet në burg për shkak të një dënimi të gabuar, ku më pas u shpall i pafajshëm. Të hënën, një oficer policie në shtetin amerikan të Georgias e vrau, tre vjet pasi u lirua, shkruan BBC. Ai u qëllua pasi policia i ndaloi veturën. Autoritetet pretendojnë se 53-vjeçari ka sulmuar policinë. Pasi është qëlluar me armë ka ndërhyrë ambulanca, por nuk i ka mbijetuar plagëve. “Vetëm ta imagjinoni se si është të dish që djali yt është i pafajshëm dhe ta shikosh duke u dënuar me burgim të përjetshëm. Më pas ai lirohet dhe të thuhet se u vra nga një oficer”, ka thënë Seth Miller, avokati që përfaqësoi Curen gjatë gjyqit sa ishte në burg.

Vetura e tij u ndalua teksa ecte në autostradën që lidh shtetet e Georgias dhe Floridas. Ai doli nga automjeti dhe kur i thanë se do të arrestohej, nuk i zbatoi kërkesat e policisë. Pasi oficeri përdori elektroshokun, Cure e sulmoi atë. Oficeri përdori sërish elektroshokun dhe më pas e goditi me shkop. Më pas nxori armën dhe e ka qëlluar. Policia nuk ka dhënë detaje se përse duhej arrestuar Cure. Ai u dënua me burgim të përjetshëm në vitin 2004 për grabitje të armatosur dhe sulm në Florida. U lirua nga burgu në vitin 2020 pasi u shpall i pafajshëm. U pagua 817 mijë dollarë si kompensim pasi qëndroi në burg i pafajshëm.

Të fundit