25/06/2024
23.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Zaev: Deri në fund të vitit rroga minimale deri në 18 mijë denarë do të bëhet realitet”

Kreu i LSDM-së dhe kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi rritjen e rrogës minimale deri në fund të këtij viti.Sipas tij, përpos rritjes së pensioneve, deri në fund të vitit sërish do të rritet edhe rroga minimale.

“Për katër vjet rrogën minimale e kemi rritur për 6300 denarë.

Më parë rroga minimale ishte prej 8 deri 9 mijë denarë, ndërsa sot ajo arrin në 15.200 denarë me tendencë që deri në fund të këtij viti, për dy muaj e gjysëm të jetë 18 mijë denarë. Të sillet një vendim i tillë vërteton se ekonomia po lëviz në drejtim të mire”, theksoi Zaev në një tribunë në Vinicë.

Të fundit