24/07/2024
17.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Zelensky premton fitoren në 2023

Ukraina përballoi një raund tjetër sulmesh me raketa dhe dron herët në ditën e Vitit të Ri, ndërsa Presidenti Volodymyr Zelensky lavdëroi vendosmërinë e vendit për të kapërcyer agresionin rus, duke thënë se “kur të fitojmë, ne do të përqafohemi”.Rusia lëshoi 45 dronë të prodhuar nga Irani, kryesisht duke synuar kryeqytetin Kiev gjatë natës, të gjithë të cilët u rrëzuan nga mbrojtja ajrore e Ukrainës, pa viktima të raportuara.“Nuk funksionoi që festa tu prishet ukrainasve!”, thanë forcat ajrore të vendit.Sulmi i fundit erdhi disa orë pas breshërisë së raketave të së shtunës që Rusia lëshoi ndërsa Presidenti Vladimir Putin po jepte një mesazh militarist të fundvitit, gjatë të cilit ai u zotua t’i jepte fund “regjimit kriminal nazist në Kiev”.I rrethuar nga ushtarë me uniformë, fjalimi i Putinit ishte në kontrast të fortë me mesazhin më emocionues të Zelensky, në të cilin ai tha se dëshironte “një gjë – fitoren” dhe se viti 2023 do të ishte një vit kthimi për ukrainasit e zhvendosur nga pushtimi i plotë i Rusisë i nisur prej më shumë se 10 muajsh më parë.“Kthimi i njerëzve tanë: Ushtarët – në familjet e tyre. Të burgosurit – në shtëpitë e tyre. Emigrantët – në Ukrainën e tyre. . . Kthimi i trojeve tona. . . Kthehu në jetën normale”, tha Zelensky në fjalimin e tij gjatë natës së Vitit të Ri drejtuar kombit.Rusia ka rritur përdorimin e saj të sulmeve me raketa dhe dron ndërsa fushata e saj ushtarake në terren është bllokuar përballë kundërofensiveve ukrainase, me qëllim të shkatërrimit të infrastrukturës kritike dhe gërryerjes së moralit ukrainas.Sirenat e sulmit ajror të Kievit filluan të binin pak pas mesnatës dhe vazhduan deri në orën 5 të mëngjesit të ditës së Vitit të Ri.Zyrtarët perëndimorë dënuan raundin e fundit të sulmeve ruse dhe u zotuan të vazhdojnë të qëndrojnë me Ukrainën në vitin 2023.

Të fundit