24/02/2024
11.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

“Fronti për Evropë”, të premten BDI mbledh Kryesinë Qëndrore

Këtë javë fillojmë me një sërë takimesh të Kryesisë ku do të diskutojmë të gjitha opsionet. Pres që pas të premtes gjithçka të jetë më e qartë, thonë nga BDI për PRESSonline.al, sipas të cilit të gjitha opsionet si për zgjedhjet parlamentare ashtu edhe për zgjedhjet presidenciale janë të hapura. Në Reçicë të Vogël këtë fundjavë duhet të jetë më e qartë nëse BDI do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare me lista të përbashkëta me LSDM-në dhe koalicionin, pasi kryeministri Dimitar Kovaçevski, pas takimit të liderëve, u bëri thirrje partnerëve qeveritarë, organizatave joqeveritare dhe shoqatave civile për t’iu bashkuar Frontit Evropian, shkruan PRESSonline.al

Pas konsensusit të arritur në takimin e liderëve se raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare do të mbahet më 8 maj, LSDM-ja filloi procedurën për përzgjedhjen e kandidatit për kryetar të shtetit, ndërsa Kryesia Qendrore e BDI-së do të takohet të premten për Frontin Evropian dhe për ecurinë e zgjedhjeve presidenciale. Nga Aleanca për Shqiptarët, nga ana tjetër, nuk besojnë se mund të shkohet në zgjedhje me lista të përbashkëta, por megjithatë thonë se vendimin përfundimtar do ta marrë Kryesia Qendrore.

Dhe përderisa partnerët qeveritarë ende nuk kanë vlerësuar nëse një performancë e pavarur apo e përbashkët në frontin evropian është kombinimi fitues për zgjedhjet, pothuajse 100 për qind e LSDM-së janë të sigurt se do të ketë një rotacion të pozitave të kryeministrit teknik dhe kryetarit të Kuvendit.

Nga burime të larta brenda BDI-së, PRESSonline.al mëson se të gjitha opsionet janë të hapura si për zgjedhjet parlamentare ashtu edhe për zgjedhjet presidenciale dhe se partia ende nuk ka marrë vendime.

– Këtë javë fillojmë me një sërë mbledhjesh të Kryesisë ku do të diskutojmë të gjitha variantet. Pres që pas të premtes gjithçka të jetë më e qartë – thotë zyrtari.

Në BDI komentojnë se pas takimit të liderëve as Ali Ahmeti e as Arben Taravari nuk e komentuan dhe as e kundërshtuan thirrjen e Kovaçevskit për front evropian. Kjo interpretohet se është e mundur që LSDM dhe BDI të marrin pjesë së bashku në zgjedhjet parlamentare. Nëse BDI do të qëndrojë prapa idesë së një presidenti konsensual, megjithatë, do të varet nëse dhe me cilin kandidat për kryetar të shtetit do të dalë Lidhja Evropiane për Ndryshim, e udhëhequr nga Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi. Nëse blloku opozitar shqiptar propozon një kandidat për president të shtetit, ka mundësi që BDI të garojë me kandidatin e saj dhe të mbështesë kandidatin e LSDM-së në raundin e dytë zgjedhor.

Aleanca për Shqiptarët preferon të shkojë e vetme në zgjedhje, por vendimi përfundimtar do të merret nga organi më i lartë i partisë dhe do të hidhet në tryezë oferta për lista të përbashkëta dhe për një kandidat konsensual për president. Në vendimin e Aleancës do të ndikojë edhe nëse LSDM dhe BDI do të qëndrojnë pas kandidatit të tyre për anëtar të Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ). ASH informoi se nëse LSDM-ja e mbështet kandidatin e Lidhjes Evropiane për Ndryshim, Kovaçevski nuk duhet të shpresojë në një paraqitje të përbashkët në zgjedhje. Sipas Aleancës, nëse për LSDM-në është e rëndësishme të paraqitet në zgjedhje si front evropian, partia më e madhe në pushtet nuk do të mund të shpresojë në koalicion me ta nëse voton për kandidatin e Besës për KSHZ.

Vendi i zbrazët në KSHZ ka bërë që Mexhiti, Gashi dhe Kasami të largohen nga takimi i liderëve, pasi janë grindur me Xhaferin, të cilinë e kanë akuzuar për manipulim të zgjedhjeve duke vonuar zgjedhjen e një anëtari të KSHZ-së. Sipas pjesëmarrësve në takimin e liderëve, synimi i treshes së liderëve opozitar ishte që të provokojnë Xhaferin dhe të largohen nga takimi.

Partitë do të duhet ende të ofrojnë zgjidhje për vendin e lirë në KSHZ, sepse për momentin as LSDM dhe as BDI nuk kanë deklaruar zyrtarisht se cilin kandidat do ta mbështesin.

Kovaçevski pas kryesisë informoi se Bordi Ekzekutiv i LSDM-së ka filluar iniciativën për formimin e një fronti të gjerë evropian të të gjithë aktorëve politik dhe shoqëror që mbështesin anëtarësimin në BE, si dhe procedurën për zgjedhjen e kandidatit për kryetar të shtetit. Kovaçevski po ashtu ka konfirmuar se në 100 ditët e fundit të mandatit, qeveria teknike do të udhëhiqet nga një kryeministër i propozuar nga BDI.

Të fundit