Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/95/6740595/html/wordpress/index.php:3) in /home/content/95/6740595/html/wordpress/wp-content/themes/pennews/functions.php on line 254
Gjykata e Apelit i konfirmon dënimet me burg për sulmuesit e Ziadin Selës - Tv Koha
Lajmi i Ditës Maqedoni

Gjykata e Apelit i konfirmon dënimet me burg për sulmuesit e Ziadin Selës

Gjykata e Apelit i ka konfirmuar dënimet me burg për të dënuarit për sulmin ndaj Ziadin Selës në Kuvend, më 27 prill të vitit 2017.

Të dënuarit pas marrjes së aktgjykimit, duhet ta pranojnë edhe aktin udhëzues për të shkuar në burg, përcjell Telegrafi Maqedoni nga A1on.

Gjykata Penale vitin e kaluar, të akuzuarit për dhunën ndaj deputetit Ziadin Sela i shpalli fajtor dhe i dënoi me burg.

Dënimin më të madh e mori Nikolla Vojminovski (13.6 vjet), ndërsa Kire Georgievski dhe Aleksandar Janevski-Toshta u dënuan me 13 vjet burg.

Me nga 10 vjet e 6 muaj burg u dënuan Andrej Micov, Nikollçe Dimitrievski, Oliver Oshavkovski dhe Kosta Dellov.

Nikoll Vojminovski i cili ndodhej në arrest shtëpiak deri në aktgjykimin e plotfuqishëm, u arratis dhe akoma është i pakapshëm për organet e rendit.

Për tentim vrajsen ndaj Selës fillimisht u akuzuan 10 persona, por Sasho Senkov u lirua nga akuzat, ndërsa aktakuza ndaj Stojan Pavllevskit dhe Cejo Gjorgjievskit u rikualifikua në “dhunë”, dhe pas pranimit të fajit ata u dënuan me tre vite burg, gjegjësisht një vjet e dy muaj./Telegrafi/

Related posts

Në Kërçovë 28 persona në vetëizolim, plotësisht është respektuar ora policore

Televizioni Koha

Nga sot fillon kryerja e pagesave të pensioneve në Maqedoni

Televizioni Koha

SHGM: Rëndësia e gazetarisë së pavarur dhe profesionale është bërë më e rëndësishme se kurrë

Televizioni Koha

Leave a Comment