KB paralajmëron për sëmundje mentale për shkak të krizës me koronavirusin – Tv Koha
Botë Lajmi i Ditës

KB paralajmëron për sëmundje mentale për shkak të krizës me koronavirusin

Kombet e Bashkuara paralajmërojnë se pandemia e koronavirusit mund të shkaktojë spektër të gjerë të sëmundjeve psikologjike dhe ju bëri thirrje shteteve ta kyçin shëndetin mental dhe problemet psikosociale në planin e tyre për luftë kundër Kovid-19, thuhet në dokumentin e publikuar sot të organizatës botërore.

Që atje thuhet se pandemia në mënyrë serioze ndikon mbi shëndetin mental të profesionistëve mjekësorë, punonjësit e larguar nga puna, familjet në të cilat shkolla është zhvendosur në shtëpi, e deri tek më të moshuarit të cilët vuajnë nga vetmia dhe shqetësimet, transmeton Bi-Bi-Si.

Në dokument thuhet se shëndeti i mirë mental është kyç për funksionimin e shoqërisë dhe se pa u kujdesur për këtë, bota do të përballet jo vetëm me pandemi por edhe me krizë shëndetësore psikike. shk/

Related posts

Opozita maqedonase: Zaevi premtoi se do të jep dorëheqje nëse nuk ka datë për negociatat me BE-në

Televizioni Koha

Aksion evropian për parandalim të krimit në Ballkanin Perëndimor

Televizioni Koha

Më 22 qershor do të ketë testim kualifikues për regjistrim në shkollat e mesme

Televizioni Koha

Leave a Comment