Ndërroi jetë Piter Salama, drejtor ekzekutiv i OBSH-së – Tv Koha
Botë Kronika e Zeze

Ndërroi jetë Piter Salama, drejtor ekzekutiv i OBSH-së

Australiani Piter Salama, drejtor ekzekutiv i Organizatës botërore të shëndetësisë, ndërroi jetë në moshën 51-vjeçare, kumtoi në Tuiter drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Gebrejsus.

“Jam thellësisht i prekur nga vdekja e befasishme e mikut dhe kolegut tim Piter Salama. Ngushëllime familjes, kolegëve dhe miqve të Piterit”, shkroi dr.Gebrejsus.

Salama, mjek-epidemiolog, iu bashkangjit OBSH-së në vitin 2016, transmetuan agjencitë.

Para asaj, ai ka punuar në Fondin e fëmijëve të KB-së, në “Mjekë pa kufij” dhe në “Concern Worlswide”, ku ka marrë pjesë në misione në disa vende afrikane dhe aziatike. ab/

Related posts

Së paku 31 të vdekur gjatë Festës së Ashurës në Irak

Televizioni Koha

Amerikanët shënojnë 18-vjetorin e sulmeve të vitit 2001

Televizioni Koha

Nëna me tru të vdekur prej 3 muajsh sjell në jetë foshnjën e saj

Televizioni Koha

Leave a Comment