Përfshihet nga zjarri një xhami 350 vjeçare në Stamboll të Turqisë - Tv Koha
Botë Lajmi i Ditës

Përfshihet nga zjarri një xhami 350 vjeçare në Stamboll të Turqisë

Një xhami historike përgjatë Bosforit në Stamboll është përfshirë nga flakët të dielën dhe zjarrfikësve turq u janë dashur disa orë për të shuar zjarrin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zjarri shpërtheu rreth orës 13:30 me kohën lokale në Xhaminë Vanikoy të vendosur në rrethin Üsküdar të Stambollit, sipas një deklarate nga guvernatori i zyrës së Stambollit.

Videot e postuara në mediat sociale treguan shtëllunga tymi të zi që ngriheshin nga xhamia e cila është bërë kryesisht prej druri.
Ali Yerlikaya, guvernatori i Stambollit, njoftoi në Twitter se zjarri u shua nga zjarrfikësit lokalë me ndihmën e Rojës Bregdetare Turke.

Ai shtoi se ishte nisur një hetim për atë që shkaktoi flakët në xhaminë që u ndërtua nga një studiues turk, në vitin 1665. /Telegrafi/

Related posts

Pendarovski-Erdogan: Solidaritet dhe aleancë në luftimin kundër Covid-19

Televizioni Koha

Arbër Ademi: Pas 1 majit do të vendoset për vitin shkollor

Televizioni Koha

Zeqiri në TV 24: Ligji i PP-së është i rëndësishëm pasi me të u shpëtuan lëndët e PSP-së

Televizioni Koha

Leave a Comment