24/02/2024
11.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Plani i Perëndimit për njohjen e pavarësisë së Kosovës ndez rajonin, gjermanët “i ngushtojnë lakun” Vuçiqit

Mesazhi i fortë nga Gjermania

Nga ana tjetër, deputeti i Bundestagut gjerman, Thomas Hacker, beson se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, nuk është çelësi i zgjidhjes së problemit të Kosovës, siç po pretendojnë një numër i konsiderueshëm i politikbërësve perëndimor.

“Në muajt e fundit ka pasur tensione të vazhdueshme, bllokada në Veri të Kosovë, bojkot i zgjedhjeve komunale, marrëveshje e dakordësuar, por asnjëherë i nënshkruar”, ka potencuar Hacker në një intervistë për mediumin opozitar serb, N1.

Pyetja më e madhe për të ardhmen e Serbisë në raport me integrimin drejtë Bashkimit Evropian, sipas deputetit gjerman, është se si Beogradi zyrtar do të ecë drejt Unionin duke pranuar realitetin e Kosovës. “Kosova si pjesë e BE-së dhe Serbia si pjesë e BE-së, dhe për këtë është e nevojshme që edhe qeveria edhe opozita të shpjegojnë qëndrimin e tyre. Komunikimi i ndërsjellë, dialogu, bashkëpunimi, janë tema të vështira për Serbinë, por bashkëjetesa është një rrugë e zakonshme drejt BE -së, kjo është ajo që BE pret si nga qeveria ashtu edhe nga opozita”.

Të fundit