Së paku 31 të vdekur gjatë Festës së Ashurës në Irak – Tv Koha
Botë

Së paku 31 të vdekur gjatë Festës së Ashurës në Irak

Të paktën 31 njerëz vdiqën, dhe 100 të tjerë u plagosën, gjatë ritualeve fetare myslimane shiite të Festës së Ashurës në qytetin e shenjtë jugor të Irakut, Qerbela.

Numri i vdekjeve, të cilin e bëri të ditur ministria e Shëndetësisë në Irak, pritet të rritet, pasi disa persona janë në gjendje kritike.

Ministria nuk bëri të ditur se si ndodhi ngjarja, por një zyrtar i tha agjencisë Reuters se incidenti ndodhi gjatë ikjes në rrëmujë në hyrje të një ndërtese.

Pelegrinazhi vjetor, që shënon vdekjen e Huseinit, nipit të profetit Muhamed, në betejën e vitit 680-të, tërheq qindra mijëra myslimanë shiitë, nga e gjithë bota në Qerbela.

Vdekja e Huseinit në një betejë në Qerbela mbi udhëheqjen e bashkësisë islame është një nga ngjarjet përcaktuese në ndarjes midis myslimanëve shiitë dhe sunitë. /rel/

Related posts

Në Gjermani gjithnjë e më shumë punëtorë nga Ballkani

Televizioni Koha

Katërshja kursimtare kundër planit francezo-gjerman për ndihmë

Televizioni Koha

Kinë, rritet numri të vdekurve nga koronavirusi, raste të konfirmuara dhe në 13 shtete të tjera

Televizioni Koha

Leave a Comment