12/07/2024
33.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Macron ndërmjetëson në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Shkupit dhe Sofjes

Parisi kërkon të luajë një rol aktiv në zgjidhjen e mosmarrëveshjes Sofje-Shkup, me qëllim të hapjes së rrugës për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE.

Është bërë e ditur se presidenti francez Emanuel Macron synon të ftojë homologun e tij bullgar Rumen Radev dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, për të nënshkruar marrëveshjen për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dypalëshe.

Në fakt, ka pasur një njoftim nga Pallati Elysee, pas bisedave telefonike të Macron me Radev dhe Kovachevsky.

“Franca ka kërkuar një zgjidhje për mosmarrëveshjen mes Shkupit dhe Sofjes dhe Macron është gati të marrë pjesë dhe të presë një takim dypalësh që do të çojë në fillimin e negociatave me BE- në” , tha presidenca franceze në një deklaratë.

Biseda telefonike e Macron me krerët e dy vendeve është e dyta në më pak se një muaj.

Informacioni i transmetuar nga mediat bullgare se propozimi i presidencës franceze është që të gjitha kërkesat bullgare të futen në kuadrin e negociatave.

Por, presidenti bullgar Rumen Radev sqaroi se nëse nuk sheh rezultate, nuk do të shkojë në Paris.

Sipas mediave në Shkup, Franca nuk ka një propozim konkret për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Sofjes dhe Shkupit.

Nga ana e tij, kryeministri bullgar Kirill Petkov, përsëriti se Bullgaria nuk do të marrë vendime nën presion dhe përsëriti kërkesën për regjistrimin e kombësisë bullgare në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut.

Afati i fundit për zgjidhje është 23 qershori, kur do të mbahet Konferenca e paralajmëruar e BE-së për Ballkanin Perëndimor, një ditë para takimit të rregullt të liderëve evropianë.

Të fundit