24/07/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ahmeti: Bisedat për formimin e qeverisë vazhdojnë, BDI është faktor stabiliteti për vendin

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti sot konfirmoi se bisedimet për formimin e qeverisë po vazhdojnë dhe se ai do të takohet me liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, pa potencuar drejtpërdrejtë nëse partia e tij do të heqë dorë nga kërkesa të caktuara në negociata.

“Ju të gjithë e dini, i ndiqni politikat e BDI-së, gjithashtu monitoroni fuqishëm të gjitha ngjarjet në vend. Të gjithë e dini se BDI-ja është faktor stabiliteti për vendin. Dhe derisa ne jemi të vetëdijshëm për misionin tonë, për zhvillimet, BDI nuk do të veprojë kurrë me eufori ose presion, por do të gjejmë mënyrën e duhur për t’i shërbyer shtetit, vendit, stabilitetit, por edhe sa është e mundur më lehtë të kapërcyen të gjitha vështirësitë me të cilat përballemi, sepse ato nuk janë të lehta. Drejtpërdrejtë përballemi me shëndetin publik të të gjithë qytetarëve, me ekonominë që është dëm në kurriz të situatave si rezultat i një armiku të padukshëm siç është Kovid,” tha Ahmeti.

Ai nuk dëshiron të flasë para kohe për epilogun e negociatave, por thekson se “BDI vepron dhe punon me kokë të ftohtë dhe me zemër të madhe”.

“Gjithçka që do të bëjmë në të ardhmen do të jetë një përfitim nga më i riu tek më i moshuari, nga intelektuali te punëtori, dhe për këtë ju garantoj se çdo vendim që marrim do të përfitojë nga shteti, vendi dhe e ardhmja e vendit në kapërcimin e situatave”, tha Ahmeti.

Sipas tij, Zaevi tashmë ka pasur takim me partnerët e koalicionit Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, nuk e di se për çfarë biseduan, por theksoi se BDI nuk është forcë që mund të hiqet me një takim të tillë, por që ata megjithatë e dobësojnë qëndrimin e BDI-së në këto negociata.

“Me siguri të gjitha këto takime që janë bërë publike ose prapa skenës, këto goditje sigurisht që e dobësojnë qëndrimin e BDI-së në këto negociata. Kjo mund të shihet publikisht”, tha Ahmeti.

Në situatën aktuale, sipas tij, dy parti politike po përballen me përvojë të madhe politike dhe negociuese dhe gjërat nuk po shkojnë në drejtim të gabuar.

“Kam deklaruar edhe më parë, do të them përsëri, gjërat janë aq afër sa janë dhe shumë larg në të njëjtën kohë. Uroj që palët të mbizotërohen nga arsyeja, në radhë të parë të vendoset interesi i shtetit. Ka procese të tilla të rëndësishme me të cilat përballemi si vend dhe së bashku e kemi anëtarësuar këtë vend në NATO, së bashku kemi mbyllur çështjet historike në vend dhe së bashku po ndërtojmë një Maqedoni evropiane. Ky është misioni ynë. Dhe tani shpresoj që palët të punojnë me gjakftohtësi për të vendosur këto përparësi para vetes”, tha Ahmeti.

Ai vlerëson se opinioni nuk duhet të qëndrojë nën presion me informacione që nuk kanë mbulim.

“Nuk mendoj se sot ne mund të rrumbullaksojmë gjithçka. Mendoj se negociatat do të vazhdojnë dhe ne po bëjmë përpjekje për të gjetur gjuhë të përbashkët në interes të shtetit,” tha kreu i BDI-së.

Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve lidhur me Marrëveshjen kornizë, Ahmeti tha se realizimi i tij është i dukshëm. sn/

Të fundit