24/07/2024
27.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Blok për MIA-n: Nuk ka pengesë menjëherë të realizohet konferenca e parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut

Ministri holandez i Punëve të Jashtme, Stefan Bllok për MIA-n deklaroi se nuk sheh asnjë pengesë menjëherë të realizohet konferenca e parë ndërqeveritare me Republikën e Maqedonisë së Veriut.

“Vendi nuk ka kushte shtesë”, tha ai.

Vendet anëtare në BE arritën marrëveshje politike për fillimin e negociatave inkuadruese me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, kumtoi eurokomisari për Zgjerim, Oliver Varheji.

“Nga zemra i përgëzoj të dyja vendet. Kjo gjithashtu u jep sinjal të qartë vendeve të Ballkanit Perëndimor: E ardhmja juaj është në BE”, shkroi Varheji në llogarinë e tij zyrtare në Tuiter.ls/shk/

Të fundit