21/07/2024
22.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Dorëzohet VMRO-ja, voton aderimin në NATO

VMRO-DPMNE pas shumë tentimeve për të penguar proceset integruese që ishin derivate të Marrëveshjes së Prespës, sot ka vendosur për të votuar Protokollin e aderimit të Maqedonisë në NATO, shkruan Gazeta Express.

VMRO-DPMNE është kundër Marrëveshjes së Prespës që solli ndryshimin e emrit të shtetit dhe me këtë hapi rrugën e integrimeve, që ishte bllokuar me dekada shkaku i problemeve ndërfqinjësore.

Bashkë me VMRO-në, sot votuan 114 depuetetë për t’i hapur rrugë integrimit të plotë në NATO./V.Leka/

Të fundit