16/07/2024
25.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Dy anketat e NDI Amerikane: BESA rritje rapide, e lë prapa ASH-në

Dy anketa të institutit amerikan NDI, të afërt me demokratët, tregojnë se për rreth 40 ditë ka një rritje rapide të elektoratit që favorizojnë opozitën.

Nëse krahasohen, anketa e realizuar në prill dhe e publikuar sot me ate të realizuar në muajt shkurt mars dhe të publikuar në prill, kemi një rritje rapide të Lëvizjes BESA.

Po sipas statistikave, nëse për Lëvizjen BESA në shkurt mars ishin deklaruar vetëm 1%, tani anketa e sotme tregon se për BESA janë deklaruar 3.6%, duke lënë prapa ASH-në.

VMRO-DPMNE tek kampi maqedon është rritur për mbi 4 për qind, ndërsa LSDM dhe BDI kanë rënë për gati 2 për qind.

ANKETA sot:

Nëse nesër do të kishte zgjedhje, qytetarët do të jepnin mbështetjen e tyre pas rezultatit të mëposhtëm:

VMRO-DPMNE 21.5%

LSDM 13.9

BDI 6.2

BESA 3,6

ASH 3,4

E Majta 2.9

Maksim Dimitrievski 1.7

Nuk e di 18.3

Refuzoj të përgjigjem 8.5%|

ANKETA prill:

VMRO-DPMNE 17%

LSDM 12%,

BDI 8%,

E Majta 4%,

ASH 3%,

BESA 1%

Kjo anketë u realizua Instituti demokratik kombëtar (NDI), Instituti për demokraci “Societas Civilis” – Shkup (IDSCS), Qendra për menaxhim me ndryshime (QMN), me përkrahje financiare nga Qeveria e Zvicrës.Anketa në terren u zbatua në periudhën 22 shkurt – 9 mars të vitit 2023 tek 1.002 të anketuar mbi 18-vjeçarë në tërë territorin e shtetit.(INA)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kush i mori kreditë e “lira” qeveritare për ndërtimin e centraleve fotovoltaike?
19 orë
Baruti komenton fjalimin e Ahmetit: I’a mbylle derën djemve që u rritën në BDI…
2 orë
Kuvendi e përfundoi debatin për ndryshimet në Ligjin për cilësinë e produkteve bujqësore, votimi në mënyrë plotësuese
1 ditë
Rrustemi: Garantojmë se për katër vite dhe shtatë muaj do të ndërtohen 110 kilometra autostradë në korridoret
7 orë
Shqiptohen 180 dënime në Shkup, 47 për tejkalim të shpejtësisë
 

 

LEXO MË SHUMË

bilall1-750x430-1

Dy anketat e NDI Amerikane: BESA rritje rapide, e lë prapa ASH-në

bekteshi

Bekteshi: Janë shpallur thirrje publike për subvencione për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme për zejtarët dhe për digjitalizimin për sipërmarrjet e grave

shkolla-nxenes-780x439-1

Nxënësit e shkollave private të diskriminuar? LNSHM: Të gjithë nxënësit nuk trajtohen në mënyrë të barabartë

zhan

Aktgjykimi i Gjykatës Themelore Penale – Klinika Zhan Mitrev nuk ka asnjë mangësi në funksionimin e saj

Anketa-NDI

Anketë nga NDI: Ja kush i fiton zgjedhjet nëse mbahen nesër

Kushtetuta-MK-780x439-1-696x392-1

Nëse nuk bëhen ndryshimet kushtetuese, do të lëshohet shansi për në BE

Jeton-Shaqiri

MASH: Maksimalisht të angazhuar – më 1 shtator libra për të gjithë

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi me kompanitë gjermane: Ofrojmë një mjedis të favorshëm biznesi, avantazhe strategjike dhe mbështetje të fortë nga Qeveria

Kuvendi

Kuvendi e përfundoi debatin për ndryshimet në Ligjin për cilësinë e produkteve bujqësore, votimi në mënyrë plotësuese

Të fundit