24/06/2024
18 C
Tetovo

Të tjera lajme

E shitët emrin për pesë pare – Nervozizëm dhe mallkime nga bullgarët ndaj policëve të Deve Bairit

Nervozizëm, sharje dhe sherr me policët maqedonas – kjo është fotografia në pikën kufitare Deve Bair për më shumë se dy orë.

Bullgarët që presin hyrjen e Deve Bairit në Maqedoni thonë për A1on se nga MPB-ja u është thënë se sistemi kompjuterik ka rënë, por pyesin se si është e mundur të funksionojë gjatë hyrjes në Bullgari.

Ata të nervozuar nuk i kursejnë sharjet dhe ofendimet drejtuar policëve maqedonas. “Për pesë të kuqtë e keni dhënë emrin”, u tha një nga shtetasit bullgarë.

-Kemi më shumë se një orë që presim me arsyetimin se sistemi është i prishur dhe shohim se po hyhet në Bullgari. Ne nuk besojmë se sistemi është në rënie. Ende nuk ka njoftim se kur do të na lejojnë në Maqedoni. Askush nuk është arrestuar që është në ndonjë listë të MPB-së, por ne të gjithë jemi ndaluar pa arsye, tha Nikolla Arnaudov për A1on nga Fondacioni Maqedoni.

Viktor Stojanov nga Fondacioni thotë në videon që ka dërguar për A1ON se askush nuk ka hyrë për më shumë se dy orë dhe se kufiri është bllokuar në kundërshtim me marrëveshjen për të mos lejuar që bullgarët të vijnë për të nderuar varrin e Goce Dellçevit. /Telegrafi/

Të fundit