19/05/2024
19.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Fronti opozitar bën bashkë BESËN, AAA e “Zjarrin”?

Kreu i Lëvizjes BESA Bilall Kasami thotë se me nënshkrimin e marrëveshjes së bashkëpunimit me Alternativën, është bërë hapi i parë në drejtim të krijimit të frontit opozitar në prag të zgjedhjeve parlamentare. Kasami paralajmëroi se një hap i këtillë së shpejti mund të bëhet edhe me Grupin e Zjarrit, ndërsa ka paralajmëruar përfshirje edhe të një grupi të siç thekson të pakënaqurve në Aleancën e Shqiptarët dhe organizatave të dala nga konflikti i vitit 2001.

“Jemi në bisedime shumë të afërta edhe me eksponentë të ashtuquajturit Grup i Zjarrit. Ne vlerësojmë se pas vendimeve të fundit të kryesisë së BDI-së për largimin e eksponentëve kryesorë të rebeluar nga BDI, ne besojmë se është kjo një mundësi që të formalizojmë bashkëpunimin edhe me këtë grup, por njëherësh, kemi afër komunikim edhe me të pakënaqur nga ASH, të cilët në asnjë moment nuk mund ta pranojnë të qenit në listat e përbashkëta me BDI-në. Pra deklarimet e fundit me kreun e ASH për një koalicion të mundshëm me BDI-në, tashmë i kanë shtuar edhe zërat e të pakënaqurve brenda kësaj partie politike të cilët kërkojnë që të ulemi dhe të ndërtojmë një kauzë të përbashkët opozitare. Ne jemi në bisedime edhe me shoqata të ish ushtarëve dhe pjesëtarë të sektorit civil, por ky është hapi i parë, ndërsa në ditët në vazhdim do vazhdojmë ndërtimin tullë pas tulle të kësaj kalaje”, deklaroi Bilall Kasami. Kryetar i Lëvizjes BESA.

Edhe Alternativa e Afrim Gashit ka bërë thirrje intelektualëve që janë kundër krimit dhe korrupsionit që t`i bashkohen frontit opozitar.

“Përkundër asaj se ne jemi parti politike, në këtë front opozitar do të jenë të mirëseardhur të gjithë ata që e shohin veten në këtë anë, qofshin parti, OJQ, personalitete publike etj. Mjafton të deklarohen publikisht se janë kundër korrupsionit të BDI-së dhe për avancimin e jetës së shqiptarëve në vendin tonë. Rrjedhimisht, kjo vlen edhe për Grupin e Zjarrit, me të cilët po ashtu kemi komunikim dhe urojmë që sa më shpejt të distancohen nga subjekti që i ka traumatizuar dhe shpërngulur shqiptarët në këto 20 vjetët e fundit”, thonë nga Alternativa.

Nevzat Bejta nga Grupi i Zjarrit thotë se edhe përkundër faktit që nuk është biseduar kjo temë, nuk përjashtohet mundësia e tillë e bashkëpunimit.

“Çdo gjë që është në interesin e anëtarësisë dhe votuesve, ne do bashkohemi me ata të cilët mbrojnë interesat e votuesve dhe shoqërisë tonë. Normal në proceset demokratike nuk është e ndaluar që të mos zhvillohen bisedime me përfaqësuesit e partive të tjera politike. Ne jemi fraksion dhe ne e kemi të drejtën të bisedojmë me gjithë përfaqësuesit e partive politike që ia duan të mirën shoqërisë shqiptare dhe shoqërisë tonë në Maqedoninë e Veriut”, deklaroi Nevzat Bejta, Fraksioni i BDI-së Grupi i Zjarrit.

Kreu i Lëvizjes BESA Bilall Kasami, ditë më parë shpalosi idenë e krijimit të një fronti opozitar, i cili, sipas tij do të kishte për synim rrëzimin e Qeverisë. /Alsat.mk

Të fundit