22/04/2024
12.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Isajlovska: Fundi i Katicës nuk duhet të jetë fund i shpresës se do të ketë drejtësi

Deputetja Nola Isajlovska, e cila është pjesë e Grupit të Pavarur të OBRM-PDUKM-së, tha se është penduar që akoma nuk ka përgjigje për “skandalin e madh të përgjimeve dhe fatkeqësisht nuk ka ende zgjidhje për të vërtetën, por shpresa nuk duhet të mbarojë këtu”. Në një debat parlamentar për shkarkimin e Janevës, Isajlovska tha që ajo priste që drejtësia të kishte atje.

Fundi i tregimit me Katicën nuk duhet të jetë fundi i shpresës se drejtësia do të mbizotërojë dhe se pastrimi i rastit “Haraçi” me respekt për prezumimin e pafajësisë do të jetë një impuls për të besuar se drejtësia do të mbizotërojë”, tha Isajlovska.

Ajo u bëri thirrje drejtuesve politikë që të përdorin këtë moment për të konsideruar se është koha të braktisim konceptin e ndërhyrjes së politikës në çdo fushë të shtetit. Por mësimi që duhet të mësohet është se “përqendrimi i një fuqie të madhe tek një person është një eksperiment i rrezikshëm”.

“Koncepti duhet të braktiset që politikanët të vendosin për prokurorët në vend të prokurorëve dhe liderët të vendosin për deputetët” tha Isajlovska.

Deputetët shkarkuan sot Katica Janevën nga shefja e PSP-së për shkak të punës joprofesionale dhe të paligjshme./Telegrafi/

Të fundit