22/07/2024
20.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ja cilat janë 20 klubet më të pasura të vitit 2020

Barcelona është klubi më i pasur i vitit 2020.

Skuadra katalunase ka tejkaluar Real Madridi për tu bërë klubi më i pasur në botë.

Kampionët spanjoll kanë rritur të ardhurat në 840 milionë Euro vitin e kaluar, një shifër rekord për çdo skuadër dhe 10% më shumë sesa rivalët e Realit.

Mancheste United mbetet klubi anglez më i pasur edhe në vitin 2020 ndërsa klub i parë italian në këtë renditje është Juventusi (459.7 milionë euro), i cili hyn në “top 10”, pas vendit të 11-të vitin e kaluar.

Ja lista e 20 klubeve më të shtrenjta në botë:

Barcelona – (741.1 milionë funde)
Real Madrid – (667.5 milionë funde)
Manchester United – (621.7 milionë funde)
Bayern Munich – (581.8 milionë funde)
PSG – (560.5 milionë funde)
Manchester City – (538.2 milionë funde)
Liverpool – (533 milionë funde)
Tottenham – (459.3 milionë funde)
Chelsea – (452.2 milione funde)
Juventus – (405.2 milionë funde)
Arsenal – (392.7 milionë funde)
Borussia Dortmund – (332.4 milionë funde)
Atletico Madrid – (324 milionë funde)
Inter Milan – (321.3 milionë funde)
Schalke 04 – (286.3 milionë funde)
AS Roma – (203.6 milionë funde)
Lyon – (194.6 milionë funde)
West Ham – (190.7 milionë funde)
Everton – (187.7 milionë funde)
Napoli – (182.8 milionë funde).

Interesant është fakti se për të katër klubet italiane në këtë renditje, të ardhurat e stadiumit përbëjnë vetëm 14 për qind të totalit, një aspekt mbi të cilin duhet të përmirësohet Serie A, në mënyrë që të aspirojë një nivel më elitar.

Të fundit