21/07/2024
27.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

“Janë frikacakë”, Zelensky: Është e qartë humbja strategjike e Rusisë, nuk e pranojnë

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Rusia ka pësuar një disfatë strategjike në Ukrainë, e cila është “tashmë e dukshme për të gjithë në botë”, sipas BBC.

“Rusisë thjesht i mungon guximi për ta pranuar atë,” tha ai.

Zelensky gjithashtu i quajti forcat ruse “frikacakë”, të cilët “po përpiqen të fshehin të vërtetën pas sulmeve raketore dhe ajrore.”

Duke folur në Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve, ai falënderoi infermierët dhe mjekët për shpëtimin e jetëve të ushtarëve ukrainas, por ai tha se forcat ruse kishin shkatërruar 570 objekte të kujdesit shëndetësor që nga fillimi i luftës.

/abcnews.al

Të fundit