17/06/2024
23.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kanadaja mbyll marrëveshjen për blerjen e 88 luftarakëve F-35

Autoritetet kanadeze kanë nënshkruar një kontratë përfundimtare për të blerë 88 avionë luftarakë F-35 për të zëvendësuar avionët luftarakë të vjetër CF-18.

Kështu deklaroi ministrja e Mbrojtjes Anita Anand të hënën, raporton transmetuesi vendas “CBC News”.

Dorëzimi i parë i avionëve pritet në vitin 2026 dhe skuadriljet e para F-35 do të hyjnë në shërbim deri në vitin 2029, thanë zyrtarë të lartë kanadezë të mbrojtjes.

Buxheti i projektit është 19 miliardë dollarë, siç ka deklaruar qeveria vitin e kaluar.

Anand dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë po i qëndrojnë parashikimit për atë kosto, pavarësisht ndikimit të mundshëm të inflacionit.

“F-35 është një luftëtar modern, i besueshëm dhe i manovrueshëm që përdoret nga aleatët tanë më të afërt në misionet në mbarë botën. Është luftarak më i avancuar në treg dhe është avioni i duhur për vendin tonë”, u shpreh Anand në një konferencë virtuale për shtyp.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes, duke folur në një konferencë shtypi, tha se F-35 do të prokuroheshin në faza dhe se kësti i parë prej katër avionëve do të kushtonte 85 milionë dollarë për avion.

Marrëveshja është një kthesë për qeverinë liberale të Kanadasë, e cila ka premtuar të mos blejë F-35, por në vend të kësaj të blejë një avion luftarak më të lirë dhe të përdorë kursimet për të forcuar marinën.

Qeveria konservatore, e udhëhequr nga kryeministri Stephen Harper, së pari njoftoi planet për të blerë aeroplanin Lockheed-Martin në verën e vitit 2010.

Plani u anulua mes kritikave nga Zyrtari Parlamentar i Buxhetit dhe Auditori i Përgjithshëm, i cili vuri në dyshim koston e tij dhe nëse zyrtarët e mbrojtjes kishte bërë mjaftueshëm detyra shtëpie në avionë të tjerë që mund të plotësonin nevojat e forcave ajrore të Kanadasë.

Gjermania thuhet se ka vendosur të ndajë 10 miliardë euro për të blerë 35 avionë luftarakë F-35A Lightning II në fund të vitit, duke reflektuar premtimin e kancelarit Olaf Scholz për të rritur shpenzimet e mbrojtjes. /Albanianpost.com Nga Klevis Hoxhaj

Të fundit