15/06/2024
13.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

LSDM paralajmëroi 600 milionë euro për kompanitë vendase dhe investimevet e huaja të drejtpërdrejta, VMRO pagë më të lartë për 25 për qind

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev njoftoi se në mandatin e ardhshëm katërvjeçar, gjithsej 600 milionë euro do t’i drejtohet kompanive vendase dhe investimeve të huaja të drejtpërdrejta, 300 milionë do të jenë mbështetje të drejtpërdrejta buxhetore, ndërsa 300 milionë euro nga fondet evropiane, kurse kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski premtoi pagë më të lartë prej 25 përqindëve, pension për 20 për qind më të lartë që do të nivelizohet në bazë të ligjit të vjetër dy herë në vit.

Zaev, i cili është bartës i listës së kandidatëve për deputetë të koalicionit “Mundemi” në njësinë e katërt zgjedhore, theksoi se qeveria e udhëhequr nga LSDM ngriti ekonominë, hoqi kuotat e ilaçeve, rriti ndihmën sociale nga 2.000 ose 3.000 denarë në 11.700 denarë.

“Ne dhamë pension social duke mos ditur se sa do të kushtojë buxheti, por e dinim që kemi qytetarë që dhanë jetën duke punuar për shtetin, dhe tani ata nuk kanë të paguajnë faturat e tyre”, tha Zaev.

Mickoski premtoi 1.000 kilometra rrugë të ri-konstruktuara, subvencione për fasadat, si dhe kyçje falas në rrjetin e gazit për ajër më të pastër, katër miliardë euro në investime vendore dhe të huaja.

Ai tha se papunësia do të ishte nën 10 për qind dhe do të kishte nivelin më të ulët të taksave prej tetë për qind, si dhe taksën zero për qind për punëdhënësit që punësojnë të rinj.

“Ne e heqim tatimin progresiv, kthehemi në tatimin e vjetër të sheshtë, dhe nga ato tre denarë akcizë që ata marrin nga ju për ta ndarë përmes tenderëve të dyshimtë, ne do t’i ndajmë ato dhe do t’ua kthejmë njerëzve”, tha Mickoski.

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, theksoi se është e lehtë që PDSH-ja të zgjidhet në zgjedhje.

“Këto zgjedhje janë të rëndësishme, kjo është luftë për liri pa armë për barazi. Dilni nga shtëpia, mbani maskë dhe stilolaps, shkoni në vendvotim. Rrethoni numrin 1 Menduh Thaçin, Zoti na ndihmoi të jemi të parët në listë”, theksoi Thaçi.

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, theksoi se shteti ka qenë i njëanshëm deri tani, prandaj është koha të krijojmë një shtet për të gjithë ku gjithsecili do të ndjehet i barabartë me tjetrin.

“Jemi para një situate e cila vjen një herë në katër vjet dhe është e patjetërsueshme të flasim rreth asaj. Ka shumë funksionarë partiakë të cilët vijnë dhe mundohen ta kërcënojnë vullnetin politik të popullatës, vullnetin që ata duan ta shprehin. Ditën e votimeve është simbolika e juaj, ato ‘pesë minutash’ ku drejtoheni në kutinë e votimit. Në ora shtatë të mëngjesit, liderët partiakë, mos keni asnjë dilemë të gjithë vlejnë zero. Ndërsa fuqia politike, matet në ora nëntë të mbrëmjes dhe ne do të jemi të fuqishëm aq sa do të na jepni ju fuqinë politike, një nga një me votë” tha Sela duke i shpalosur qëllimet e programit “Shtet për të gjithë” të koalicionit “Tash është koha”.

Ai gjithashtu bëri thirrje të mos përjashtohet asnjë shqiptar, por të gjithë bashkë të diskutojnë me njëri-tjetrin për ofertën politike të cilën e ofron Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela theksoi se shqiptarët me vite besuan, por gjithmonë mbetën të zhgënjyer nga partitë politike shqiptare, dhe si rezultat për pak shpresë të re orientuan votën tek një subjekt maqedonas.

Kandidati për kryeministër i promovuar nga BDI-ja, Naser Ziberi i konsideron paragjykimet që një shqiptar të ketë të drejtat e shqiptarëve si përparësi të jetë tezë e pavlefshme, pasi ai thotë se shumë nga ato çështje janë harxhuar.

“Unë kam qenë dëshmitar se shumë prej çështjeve që shtruam atëherë tani janë harxhuar. Prandaj, paragjykimi që një shqiptar mund të ketë të drejtat e shqiptarëve si përparësi në zbatimin e politikës është tezë e pavlefshme, sepse shumë, për të mos përmendur 99 për qind të atyre çështjeve, janë harxhuar. Ne kemi nevojë, po, një shqiptar, por jo një shqiptar që do të kujdeset vetëm për shqiptarët, por, mbi të gjitha, për vendin, mbi të gjitha, për shtetin, sepse nëse teza është e kundërta, qytetari maqedonas me të drejtë do të thotë populli maqedonas, nga etnia maqedonase mund të ketë jo vetëm rezervë, por edhe rezistencë ndaj një ideje të tillë”, thotë Ziberi.

Ai thekson se ideja është që të imponohemi dhe të dëshmojmë veten para botës dhe brenda, që jemi të aftë, pavarësisht përkatësisë, ta udhëheqim me sukses vendin pa konflikte, t’i kapërcejmë këto polarizime dhe të bashkohemi në një. bs/mb/

Të fundit