22/04/2024
7.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Maqedoni, tek spitalet më kritike do të ketë sigurim profesional dhe do të vëzhgohen nga MPB

Do të ketë sigurim profesional tek spitalet më kritike siç janë Qendra Urgjente, Klinikat për kardiologji dhe toksikologji dhe spitali i vjetër i qytetit ‘Shën Naumi i Ohrit’. Gjithashtu ekipe të MPB-së do të jenë të pranishme rreth spitaleve.

Kjo sot u dakordua në takimin tek ministri Oliver Spasovski ku të pranishëm ishin kryetarja e Odës së Mjekëve, Kalina Stardelova, ministri i Shëndetësisë, Venko Filip;e, përfaqësues së Odës së motrave medicinale dhe Shoqata e mjekëve të rinj,

“Këto janë sulme që nuk kanë asnjë logjikë. Edhe në të kaluarën ka pasur sulme të ngjashme, një kirurg u qëllua. Për këtë ka dënim me burg. MPB vërtetoi se do të përforcojë angazhimet për ta zbatuar këtë”, tha Filipçe.

Takimi i sotëm u nis pas disa incidenteve që ndodhën ndaj personelit mjekësor në Maqedoni. Incidenti i fundit ishte pardje në spitalin ‘Shën Naumi i Ohrit’, ku njëri prej sulmuesve është arrestuar./Telegrafi/

Të fundit