24/07/2024
27.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mariçiq: VMRO-DPMNE fshihet pas modelit kroat, detyrimi për ndryshimet kushtetuese nuk do të largohet

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq beson se të gjithë aktorët politikë do të jenë përgjegjës dhe në lartësinë e detyrës sa i përket procesit të ndryshimeve kushtetuese.

“Pas festave do të ketë mbledhje dhe formulim të propozimeve për ndryshime kushtetuese. Pas tij do të ketë një diskutim të caktuar publik dhe më pas për të hyrë në Kuvend.

Mendoj se përshtypja e publikut është e tillë sepse ndoshta një pjesë e publikut shpresonte që ky detyrim të zhdukej apo të realizohej më vonë. Nuk duam të humbim kohë, tashmë kemi nisur negociatat dhe skriningu është duke u zhvilluar. Duhet të kemi parasysh se ky vit është vendimtar për zgjidhjen e disa çështjeve”, tha Mariçiq në emisionin “Studio 10”.

Sipas tij, ne nuk e kemi luksin të humbim kohë.

“Situata në Ukrainë dhe qëndrimi i BE-së ndaj Ukrainës krijon një ndjenjë urgjence që këto çështje duhet të zgjidhen sa më shpejt të jetë e mundur”, thekson Mariçiq.

I pyetur se si të arrihen 80 deputetë dhe një shumicë prej dy të tretash, Mariçiq thotë se i vjen keq që VMRO-DPMNE e humb mundësinë për të marrë pjesë në këtë vendim.

Mariçiq vlerëson se VMRO-DPMNE fshihet pas modelit kroat të Kushtetutës./Telegrafi/

Të fundit