17/06/2024
18.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mbi 100 zjarre aktive në Greqi, deri më tani janë djegur 77.000 hektarë tokë

Qindra zjarrfikës vazhdojnë të luftojnë zjarret në Greqinë verilindore, Atikë, njësinë rajonale fqinje të Beotias dhe ishullin Andros, transmeton Portalb.mk.

Sipas njoftimit të Shërbimit Zjarrfikës, zjarrfikësit janë duke shuar 105 zjarre në pyje, 46 prej tyre kanë rënë të shtunën dhe të dielën.

Në njësitë rajonale të Euros dhe Rodopit verilindor, një zjarr masiv pyjor po digjet për të nëntën ditë dhe besohet se ka shkaktuar 20 nga 21 vdekjet e lidhura me zjarret.

Në zjarrin pranë Aleksandropolit, pyje të mëdha u shkatërruan dhe shtëpitë u dogjën në zonat e thella të qytetit.

Zjarri pranë kryeqytetit Athinë, i cili digjej prej ditësh, tashmë është nën kontroll. Në të janë djegur shtëpi dhe një pjesë e parkut kombëtar të malit Parnita, një nga zonat e fundit të gjelbra pranë Athinës.

Një zjarr i tretë i madh pyjor filloi të shtunën në ishullin Andros dhe ende nuk ishte nën kontroll të dielën. Supozohet se është shkaktuar nga një goditje rrufeje.

Shërbimi i menaxhimit të emergjencave të Bashkimit Evropian Copernicus tha se zjarret në Greqi kishin djegur 77,000 hektarë tokë dhe kishte 120 zjarre aktive.

Të fundit