22/06/2024
21.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mehmedoviq: Varianti indian i coronavirusit çon në gangrenë, amputime të këmbëve dhe humbje të dëgjimit

Nga pikëpamja klinike, sipas analizave fillestare që marrim nga India dhe Britania e Madhe, varianti delta, përkatësisht lloji indian i coronavirusit, shoqërohet me një rrezik në rritje të sëmundjes së rëndë dhe shtrimit në spital, por edhe një manifestim klinik pjesërisht të ndryshëm, tha për “Slloboden Peçat” Zllate Mehmedoviq nga Qendra Shëndetësore – Shkup, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Ekzistojnë tre simptoma që e dallojnë këtë variant nga të tjerët kur bëhet fjalë për një numër të rritur të rasteve të gangrenës dhe amputimeve të gishtërinjve dhe këmbëve si rezultat i rritjes së mpiksjes së gjakut, diçka që nuk ishte e zakonshme për variantin alfa.

Zhvillohen mikrotrombi, të cilat shkaktojnë komplikime të rënda të gjymtyrëve, vdekje të shëndetshme të indeve dhe gangrenë në një në katër pacientë me parametra të dëmtuar të koagulimit. Mikrotrombi të tillë gjenden edhe në sistemin e tretjes, në zorrë.

Si simptomë e dytë që është dukshëm më e theksuar në variantin delta janë problemet e sistemit të tretjes. Në mënyrë të konsiderueshme më të zakonshme janë të vjella, diarre, të përzier dhe ulje të oreksit. Simptoma e tretë më e zakonshme është humbja e dëgjimit në disa pacientë, ënjtja rreth qafës dhe pezmatimi i bajameve. Ndryshimi në pamjen klinike të variantit delta tregon rritjen e agresivitetit të virusit, e cila është një arsye shtesë për të zgjidhur përhapjen e tij në hartën globale”, tha mjeku Mehmedoviq./Telegrafi/

Të fundit