17/06/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Merita Koxhaxhiku duhet ta udhëheqë seancën konstituive, nëse refuzon – radha i bie Ali Ahmetit

Me seancën konstituive me shumë gjasë do të udhëheqë deputetja e VLEN-it, Merita Koxhaxhiku pasi ajo është për një vit më e moshuar se deputeti/lideri i BDI-së, Ali Ahmeti dhe nga Lupço Dimovski nga Partia Socialiste.

Por nëse nuk pranon Koxhaxhiku, rendi për ta udhëhequr seancën konstituive i bie Ahmetit.

Seanca konstituive është njoftuar se do të mbahet më 28 maj, por me shumë gjasë ajo do të zhvendoset një ditë më parë – më 27 maj.

Në këtë seancë do të zgjidhet edhe kryetari i ri i Kuvendit.

Sipas burimeve nga negociatat VMRO-VLEN, kryetari i Kuvendit thuhet se do t’i takojë VLEN-it. Madje si emra qarkullojnë Afrim Gashi, lider i AAA-së dhe Halil Snopçe, deputet i VLEN-it./TV21

Të fundit