15/06/2024
17.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Micevski: Të premten nuk do të mbështesim amendamentet kushtetuese, nuk kemi presion, kemi mbështetje për të qëndruar

Mbetemi në qëndrimin e vazhdueshëm se ndryshimet e Kushtetutës në këtë format dhe nën diktimin bullgar nuk janë të mundshme dhe nuk do t’i mbështesim, tha sot koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski.

“Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Për rindërtimin e Maqedonisë” vazhdojnë të qëndrojnë në qëndrimin se ndryshimet në Kushtetutë në këtë format dhe nën diktimin bullgar nuk janë të mundshme dhe ne nuk do t’i mbështesim. Në fakt, qëndrimin tonë e kemi shprehur edhe në Komisionin e Ndryshimeve Kushtetuese, ku kemi argumentuar se qeveria po shtyn një proces që nuk mbështetet nga qytetarët. Të njëjtën gjë do ta përsërisim edhe në seancë plenare”.

Micevski tha pas koordinimit të grupit parlamentar me liderin e partisë Hristijan Mickoski në prag të seancës parlamentare të premten, ku do të votohet për nevojën e ndryshimeve kushtetuese.

Sipas tij, seanca e së premtes do të jetë një mundësi e mirë që mbarë opinioni maqedonas të bindet se qeveria gjatë gjithë vitit gënjeu se kishte shumicë për amendamentet kushtetuese.

“Kjo seancë do të jetë një rast i mirë për të siguruar mbarë opinionin maqedonas se qeveria gjatë gjithë vitit gënjen, manipulon dhe përhap mjegull për ndryshimet kushtetuese dhe se ato nuk janë as afër amendamenteve kushtetuese. Qeveria është e ekspozuar dhe nuk ka atu tjetër veç gënjeshtrës dhe manipulimeve. Kjo ndodh gjithmonë kur njerëzit nënvlerësojnë veten dhe kur vendosin interesat e tyre personale para atyre të shtetit. Ata kanë blerë kohë me pritshmëri gjatë gjithë vitit dhe tani kanë rënë viktimë e gënjeshtrave të tyre. Ata lejuan që shteti të vihej në pozitë vartëse dhe të çohej në një rrugë pa krye. Pas kësaj presim përgjegjësi”

Micevski ishte vendimtar.

I pyetur nga një gazetar nëse kanë ndonjë presion për të pranuar ndryshimet kushtetuese, ai theksoi se nuk kanë.

“Përkundrazi, ne kemi mbështetjen e qytetarëve që na afrohen çdo ditë në rrugë dhe kërkojnë që të këmbëngulim në atë që dëshirojnë qytetarët e Republikës së Maqedonisë, e cila është diametralisht e kundërt me kërkesën e shumicës qeverisëse në vend. .”

tha koordinatori i Grupit Parlamentar të VMRO-DPMNE-së.

Më 18 gusht është caktuar seanca plenare e Kuvendit të Maqedonisë, ku duhet të fillojë debati për ndryshimet kushtetuese. Amendamentet, me të cilat bullgarët duhet të hyjnë në preambulën e Kushtetutës, janë kusht për mbajtjen e Konferencës së Dytë Ndërqeveritare ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian, në kuadër të negociatave për anëtarësim në Union, të cilat vendi i filloi korrikun e kaluar. .

Për nevojën e miratimit të amendamenteve kushtetuese, si një nga hapat e parë për hapjen e Kushtetutës, duhet një shumicë prej dy të tretash, pra votat e 80 deputetëve, të cilat shumica në pushtet nuk i ka për momentin dhe opozita VMRO. -DPMNE vazhdon të qëndrojë me vendosmëri se nuk do të mbështesë “ndryshimet kushtetuese nën diktat bullgar”.

Propozimi-iniciativa e Qeverisë për ndryshime në Kushtetutë kaloi filtrin e parë parlamentar më 25 korrik. Komisioni për Çështje Kushtetuese më pas votoi me 10 vota “pro” dhe shtatë “kundër” propozimin për aderim në ndryshimin e Kushtetutës. Edhe pse ishte paraparë që diskutimi në Komision të zgjaste 10 ditë, ai përfundoi për rreth dy orë, pasi anëtarët e komisionit nga VMRO-DPMNE dhe Levica u tërhoqën nga diskutimi i mëtutjeshëm.

Me propozim-iniciativën e miratuar nga Qeveria dhe dorëzuar në Kuvend, propozohet që në Preambulën e Kushtetutës të shtohet edhe bullgari dhe pesë popuj të tjerë – kroat, malazez, slloven, hebre dhe egjiptian.

Krahas kësaj, është planifikuar edhe një amendament kushtetues për përbërjen e Komisionit për Marrëdhënie ndërmjet Komuniteteve, me të cilin do të ndryshohet numri i anëtarëve dhe në vend të 19 anëtarëve aktualë, numri do të rritet në 43 anëtarë, me 16. anëtarë nga radhët e deputetëve në Kuvend – maqedonas dhe shqiptarë dhe nga një deputet nga radhët e deputetëve turq, vlleh, rom, serb, boshnjak, bullgar, kroat, malazez, slloven, hebre dhe egjiptian.

Ministri i Jashtëm sot, dy ditë para seancës parlamentare, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në Facebook, ka bërë thirrje që “të mos lejojmë të defokusohemi dhe të çorientojmë, por të ruajmë kursin dhe kujdesin prindëror për brezat e ardhshëm”.

Osmani në njoftim thekson se ky është fillimi i një prej proceseve më të rëndësishme për sigurimin e një të ardhmeje të sigurt dhe të begatë evropiane për qytetarët e Maqedonisë së Veriut.

Të fundit