22/02/2024
12.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Milloshovski: Zaev me muaj të tërë ka tentuar, por nuk arriti të takoj Makronin

Deputeti i VMRO-DPMNE-së njëherë edhe ish-ministri i Punëve të Jashtme, Antonio Milloshovski pretendon se kryeministri Zoran Zaev muajt e fundit është përpjekur pa sukses të arrijë deri tek një takim me presidentin francez Emmanuel Macron.

“Zaev ka një këshilltar që prezantohet rrejshëm veten si “njeri me lidhje në zyrën e Makronit “. Më herët Zaev kishte një këshilltare tjetër, Ivana Jordanovska, e cila sot po shpërndan mesazhe vulgare për presidentit francez. Prandaj, le të pyesim veten pse kryeministri Zaev muajve të fundit nuk është nderuar të paktën me një ftesë për të vizituar Francën qoftë edhe në një takim të shkurtër me Makronin. Të paktën, Ministria e Jashtme sot duhet të përmbahet nga fyerje të tilla dhe nga gjuha e urrejtjejes dhe të dërgojë një notë falje në Paris ”, ka shkruar Milloshovski në Facebook.

Përndryshe, Makron dje tha se Maqedonia dhe Shqipëria duhet të presin pak më shumë për negociata me BE./Alsat

Затоа нека ве се чуди зошто премиерот Заев и покрај сите ургенции во последните неколку месеци не беше удостоен барем со покана за работна посета на Франција и кратка средба со Макрон.
Во најмала рака министерството за надворешни работи би требало уште денес да се огради од ваквите навреди и говор на омраза и да упати нота на извинување до Париз!

 

 

Të fundit