21/07/2024
21 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ndalohet anesteziologu që filmoi dhe publikoi pacientët në “Tik Tok”

SPB-Tetovë gjatë ditës së sotme ka dalë me kumtesë rreth rastit të mbrëmshëm, ku një anesteziolog ka inqizuar me telefonin e tij duke e nxjerë në rrjetin social tik-tok momente nga lindja e grave, stafit mjekësor dhe pacientët tjerë.

“Më 14.04.2023, në ora 23:40, në Odri të Tetovës, zyrtarët policorë të SPB Tetovë kanë ndaluar personin V.D. (43), duke vepruar pas raportimit të P.V., drejtor i Spitalit Klinik të Tetovës, se V.D., i punësuar si anesteziolog në këtë spital, ka filmuar dhe publikuar përmes rrjetit “Tik Tok” stafin mjekësor dhe pacientët të cilëve iu është ofruar ndihma mjekësore.

Është njoftuar prokurori publik dhe pas dokumentimit të rastit do të përgaditet parashtresë përkatëse” – thuhet në kumtesën e SPB-Tetovë.

Në lidhje me këtë skandal në spitalin e Tetovës ka pasuar edhe shumë komente negative nëpër rrjetet sociale, duke këkuar edhe edukim mediatik nëpër shkolla.

Të fundit