24/04/2024
14.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Në Kodën e Diellit shtresa e borës ka arritur 26 centimetra

Deri në orën 7 të mëngjesit të sotëm, shtresa e borës në Kodrën e Diellit ka arritur në 26 centimetra, ku edhe është matur temperatura më e ftohtë -3 gradë Celsius.

Siç informojnë nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike, mëngjesin e sotëm janë matur -2 gradë në Lazaropolë, 0 në Mavrovë, 1 në Krushevë, 3 në Ohër dhe Pretor, 4 në Kriva Pallankë, 5 në Tetovë, Berovë, Manastir, Prilep dhe Vinicë, 7 në Shkup, Petrovec dhe Kumanovë, 8 në Shtip, Strumicë dhe Gjevgjeli, 9 në Dojran dhe 10 gradë në Demir Kapi.
Më së shumti shi në 24 orët e fundit ka rënë në Berovë – 34 litra për metër katror, ​​pastaj në Dojran 26 litra për metër katror, ​​në Gjevgjeli 22 litra për metër katror, ​​në Vinicë 14 litra për metër katror, ​​në Kriva Pallankë dhe Ohër 12 litra për metër katror, ​​në Mavrovë 11 litra për metër katror, ​​në Tetovë dhe Lazaropol 10 litra për metër katror, ​​në Manastir 9 litra për metër katror, ​​në Prilep dhe Krushevë 8 litra për metër katror, ​​në Pretor dhe Kumanovë 6 litra për metër katror. metër, kurse në Shkup Petrovec, Shtip dhe Demir Kapi 3 litra për metër katror.
DPHM paralajmëron mot të ndryshueshëm me vranësira dhe reshje shiu për ditën e sotme, më të bollshme paradite dhe orët e hershme të mëngjesit në pjesët lindore, ku lokalisht do të përcillen me bubullima dhe erë të fortë. Për shkak të ftohjes së maleve dhe në disa vende më të larta reshjet do të jenë të borës.

Të fundit