22/07/2024
20.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Në Kodër të Diellit më ftohtë -2 gradë, më shumë shi në Tetovë

Në mëngjesin e sotëm temperaturë prej -2 gradë është matur në Kodër të Dielli. Pasojnë me -1 Llazaropole, 0 në Hanet e Mavrovës dhe Krushevë, 1 në Berovë, 2 Kriva Pallankë dhe Pretor, 3 Prilep dhe Ohër, 4 Shkup-Petrovec, Shkup-Zajçev Rid, Strumicë, Tetovë dhe Dibër, 5 Manastir, Gjevgjeli, Vinicë, 6 Kumanovë, Dojran dhe 8 gradë në Demir Kapi dhe Shtip.

Më së shumti reshje shiu për 24 orët e fundit deri në orën 7 është regjistruar në Tetovë, 8 litra për m2, pastaj 7 Hanet e Mavrovës, 5 Kodër të Diellit, Krushevë, 4 Pozharanë, Pretor, Dibër, 3 Shkup-Zajçev Rid dhe 2 litra për m2 Llazaropole.

Në Kodër të Diellit në orën 7 shtresa e borës ka qenë 6 centimetra, 3 centimetra në Krushevë dhe 1 centimetër në Llazaropole dhe Hanet e Mavrovës.

Moti sot është kryesisht me vranësira dhe më i freskët me reshje të kohëpaskohshme shiu, ndërsa në zonat malore me borë. Reshjet do të jenë më të rrëmbyeshme në pjesët perëndimore. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi juglindor. Nga fundi i ditës dhe gjatë natës për shkak të depërtimit të një mase ajrore më të ftohtë me erë të fortë veriore, reshjet do të kalojnë në borë në vendet më të larta, sidomos në pjesët perëndimore. Në zonat malore do të krijohet shtresë e re bore, ndërsa në shtresë më të vogël edhe në disa vende më të larta. Temperatura maksimale do të ljetë në interval nga 6 deri në 12 gradë.

Në Shkup moti do të jetë me vranësira me reshje të përkohshme të shiut. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi juglindor, e cila në mbrëmje do të përforcohet dhe do ta ndryshojë drejtimin në atë verior. Temperatura maksimale do të arrijë në 9 gradë.

Të fundit