25/04/2024
7.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Në luftën kundër Covid nga sot kyçet edhe personeli mjekësor i Armatës

Nga sot pritet që një numër i caktuar i motrave medicinale të cilat punojnë dhe kanë punuar në ushtri, të bashkangjiten me personelin mjekësor nga shtëpitë shëndetësore publike në luftën kundër covid pandeminë, informon Zhurnal.

Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, si mbështetje në sigurimin e rendit në kovid qendrat në shtet, janë vendosur pjesëtarë të armatës.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 820 raste të reja me Covid 19. Ministria e shëndetësisë njoftoi se 32 pacientë kanë ndëruar jetë ndërsa 895 janë shëruar.

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe apelon qytetarët që periudhën në vijim festat e fundvitit të bëhen duke respektuar masat për mbrojtje.

Për momentin në spitale po kurohen gjithsej 1282 pacientë, ndërsa të lira ka vetëm edhe 190 shtretër.

Të fundit