18/06/2024
18.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Një ekip nga Austria ka mbërritur në Maqedoni dhe do të ndihmojë në shuarjen e zjarreve

Në orët e para të mëngjesit, mbërriti grupi i parë i konvojit austriak mbërriti me ekipet e mbrojtjes nga zjarri të përbërë nga 60 anëtarë dhe 20 automjete, ndërsa grupi i dytë pritet të mbërrijë gjatë ditës, njofton Drejtoria për Mbrojtjen dhe Shpëtimin në profilin e saj në Facebook, transmeton Portalb.mk.

Konvoji austriak është i përbërë nga 136 persona, 16 automjete, 24 kamionë, një ambulancë, 2 ATV dhe nëntë rimorkio. Konvoji u prit nga përfaqësuesit e Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim në vendkalimin kufitar Tabanoc dhe u nis drejt një prej vendeve më kritike të përfshira nga zjarret në pjesën lindore të vendit.

Të fundit