18/05/2024
22.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Partitë në pikniqe – 1 maji si fushatë parazgjedhore!

“Kthimi i VMRO-DPMNE-së në pushtet do të thotë bllokimi I Maqedonisë dhe tensione të brendshme etnike”. Kështu ka deklaruar kreu I LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, gjatë piknikut për 1 Majin në Parkun e Qytetit në Shkup.

“Nëse një parti djathtiste sikurse VMRO fiton aq fuqi, me të gjitha resurset shtetërore në dispozicion mund të përballemi me fundin e perspektivës sonë evropiane. VMRO do ta anulojë eurointegrimin njëjtë sikurse e bënte Gruevski”, deklaroi Dimitar Kovacevski.

1180×200
Mickoski për 1 Majin, ka ndarë kohë për familjen. Ai në Facebok ka postuar fotografi gjatë vizitës familjare në Pirgo – Mokrievë, por nuk ka hezituar ta thumbojë qeverinë lidhur me të drejtat e punëtorëve.

“Sot të drejtat e punëtorëve janë shkelur. Shteti shumë pak kujdeset për ata që krijojnë dhe janë shtylla e ekonomisë sonë. Për mobingun rrallë flitet, por problemi më i madh janë pagat që kapërdihen nga inflacioni”, tha Hristijan Mickoski.

BDI nuk ka dalë në piknik, por sic thanë, solidarizohen me gjithë punëtorët të cilëve ju shkelen të drejtat themelore, e në veçanti me punëtorët e NPK – Tetova, Tetovë.

“Sot, punëtorët e NPK-së nuk kanë rroga, nuk kanë sigurime shëndetësore, nuk kanë jetë të dinjtetshme, madje shpesh here edhe kërcënohen dhe sulmohen nga menaxhmenti i komunës”, tha Xhemal Jusufi.

Koalicioni VLEN ka vazhduar aktivitetet parazgjedhore edhe më 1 maj. Programi i tyre është shpërndarë edhe nëpër vendpikniqet e ndryshme gjithandej vendit.

Bilall Kasami në Gurin e Sidollit në Tetovë, Izet Mexhiti në Parkun e Çairit, Afrim Gashi në takim me banorët e Sllupçanit, kurse Arben Taravari në Facebook ka postuar një material filmik duke e titulluar “1 Maj ndryshe” dhe duke u zotuar se gjendja e punëtorëve shumë shpejt do të ndryshojë.

Kreu I Lëvizjes “Znam”, Maksim Dimitrievski, nga pikniku i organizuar në Pelincë sërish ka sulmuar ish-partiakët e tij.

“Arroganca ju solli në këtë gjendje” ka qenë mesazhi i tij drejtuar LSDM-së duke adresuar kritika për hapjen e klubeve Bullgare në vend.

Më 1 maj, “Levica” ka prezantuar programin zgjedhor para Konfederatës së Sindikatave të Lira. Sic thuhet, Programi I tyre fillon dhe përfundon me punëtorin si shtyllë e shoqërisë.

“Në vend të interesit të punëtorëve, në vend sundojnë interesat e oligarkëve” – thonë nga “Levica”./tvklan.mk

Të fundit