20/07/2024
21.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

PAS PARALEJMËRIMEVE PËR TË RESHURA TË RËMBYESHME, DPHM-JA ME APEL PËR KUJDES NË DISA RAJONE DHE ZONA TË CAKTUARA

Pas paralajmërimeve për reshje në tërë territorin e vendit, e duke marrë parasysh se tokat dhe terreni janë relativisht të lagështa, nga DPHM-ja paralajmërojnë se gjatë natës do të ketë nevojë për kujdes në disa rajone, si dhe lëvizje të kujdesshme përgjatë lumenjve më të vegjël dhe zonave të thata dhe vendeve ku ka rrezik për rrëshqitje të dheut.

Nga Sektori për hidrologji pranë Drejtorisë për punë hidrometeorologjike, për kujdes bëjnë thirrje në rajonin e Shkupit, Kumanovës, Pallankës, Kratovës, Probishtipit, Kamenicës dhe Koçanit, në rajonin e Sveti Nikollës, Shtipit, Strumicës dhe Velesit, si dhe në rajonin e Grupçinit,  Sopishte.

“Në pajtim me paralajmërimet e sinoptikëve se gjatë natës në shumë vende do të jetë mot i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe bubullimë dhe se lokalisht do të ketë stuhi me reshje të forta shiu, erë të fortë dhe breshër, në Sektorin për hidrologji kemi analizuar rezultatet nga modelet e qasshme dhe arritëm në përfundimin se nëse proceset janë intensive dhe nëse bie sasi e madhe shiu lokalisht në një kohë të shkurtër në vende të caktuara, është e mundur që të ketë një rrjedhje të përshpejtuar të ujit në lugina dhe lumenjtë e vegjël, ndërsa në lokacione të caktuara mund të paraqiten probleme lokale”, thuhet në kumtesën e DPHM-së.

Paraprakisht nga DPHM-ja paralajmëruan se në dy ditët në vijim do të mbizotërojë mot i ndryshueshëm, i vranët dhe i freskët me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima lokale. Nesër përgjatë Vardarit do të fryjë erë e fortë veriore, ndërsa nga e premtja do të mbajë mot stabil dhe i nxehtë.

Pasdite dhe gjatë natës në shumë vende moti do të jetë jostabil me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima. Lokalisht do të ketë stuhi me reshje të dendura shiu, erë të fortë (mbi 70 km/h) dhe breshër. Temperatura maksimale do të lëvizë nga 27 deri në 35 gradë.

Të fundit