03/03/2024
11.2 C
Tetovo

Të tjera lajme

Pendarovski-Lajçak: Politikanët të tregojnë qasje të përgjegjshme për integrimin e RMV-së në BE

Presidenti Stevo Pendarovski, në kuadër të pjesëmarrjes në takimin e 54-të vjetor të Forumit Ekonomik Botëror, sot në Davos ka takuar përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor dhe dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak.

Siç njoftuan nga kabineti i Pendarovskit, në takim u shkëmbyen mendime për zhvillimet aktuale dhe sfidat kryesore rajonale, për pritjet nga dialogu Beograd-Prishtinë dhe për rëndësinë e forcimit të bashkëpunimit rajonal si një nga parakushtet kryesore për paqen, stabilitetin dhe stabilitetin e qëndrueshëm dhe prosperitet në Ballkan.

“Lidhur me perspektivat e Maqedonisë së Veriut, të dy bashkëbiseduesit theksuan domosdoshmërinë e një qasjeje të përgjegjshme të të gjithë aktorëve politikë, për të siguruar zbatimin e plotë të proceseve reformuese dhe për të ruajtur kursin evropian të shtetit”, thuhet në deklaratë.

Pendarovski dhe Lajçak theksuan gjithashtu rëndësinë e vazhdimit të komunikimit të rregullt dhe shkëmbimit të mendimeve dhe informacioneve me interes të përbashkët./Telegrafi/

Të fundit