29/05/2024
10.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Për një ditë shërohen 36 pacientë, gjithsej 337 e kanë kaluar coronavirusin në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në Institutin për Shëndet Publik janë regjistruar 36 pacientë të shëruar nga coronavirusi.

Prej tyre 2 pacientë kanë qenë të shtruar në spital, ndërsa 34 tjerë janë kuruar në kushte shtëpiake. Prej pacientëve që janë shëruar në shtëpi 15 janë nga Shkupi, 6 nga Prilepi, 3 nga Velesi, 2 nga Koçani, 1 nga Probishtipi dhe 7 nga Shtipi, njofton Telegrafi Maqedoni.

Me rastet e sotme që janë shëruar, numri i përgjithshëm i pacientëve që e kanë tejkaluar coronavirusin shkon në 337.

Edhe sot bilanci me Covid-19 ka qenë pozitiv, pasi si raste të reja u raportuan 26, ndërsa është shënuar edhe një viktimë.

Numri i përgjithshëm i personave që kanë ndërruar jetë nga virusi është 57, kurse të infektuar deri tani janë regjistruar 1326.

Raste aktive sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë 932./Telegrafi/

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 36 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и 34 кои се лекуваа во домашни услови. Оздравени пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Скопје- 15, Прилеп- 6, Велес- 3, Кочани -2, Пробиштип-1 и Штип -7.

На Инфективната клиника во Скопје почина пациент на 80 години од Скопје, лекуван на Клиниката од 21 април.Во изминатите 24 часа потврдени се 26 нови случаи на ковид-19. По градови: Скопје -11, Куманово -2, Тетово -3, Струга – 6, Битола -1, Гостивар -1, Виница- 1 и Неготино -1. Заболеното лице од подрачна единица Неготино е жител на Демир Капија. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1326.

Të fundit