24/04/2024
8.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Rrahet edhe një tjetër bullgar në Ohër, i thyhen dy brinjë, hunda dhe krahu! A do të rriten tensionet Shkup-Sofje?

Edhe një bullgar është rrahur në Ohër, ka bë të ditur aktivisti Viktor Stojanov.
“Jane Murgoski 2 brinjë të thyer, hundë e thyer, tronditje, frakturë në dorën e majtë. Rrahet nga 4 policë maqedonas – në shtëpinë e tij. Babai i tij – Vlado Murgoski (në foton pranë meje) ka shkruar dhe bashkë me të kemi botuar librin për shoqatën “Radko” – kompania e parë bullgare në Maqedoni pas vitit 1944. Tani presim reagim nga Bullgaria”, ka shkruar Stojanov.

Sipas tij, rasti tashmë është nën hetim dhe dy zyrtarët e policisë ndodhen në paraburgim.

“Bullgaria është në lëvizje. Dhe ne jemi në lëvizje. Nëse lejojmë që kjo të vazhdojë po ndodh – do të jemi të mallkuar. Kush dëshiron të ndihmojë me para ose ndryshe -na shkruani”, thotë më tej Stojanov, i cili e ka denoncuar rastin në rrjetet soiale dhe në disa mediume në gjuhën maqedonase. Për rastin ka shkruar në Facebook edhe eurodeputeti nga EKR/VMRO, Angel Xhambaski.

Ky rast mund të tensionojë sërish raportet Shkup-Sofje, njëjtë sikurse që ndodhi pas rrahjes së Sekretarit të Klubit bullgar në Ohër, Hristijan Pendikov, që ndodhi në janar të vitit të kaluar. Pendikov tani jeton në Bullgari./Zhurnal

Të fundit