23/04/2024
6.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Rrahje mes mjekëve në Klinikën e Kardiokirugjisë (Video)

Sot në media janë dërguar dy video në të cilat “rolin” kryesor e ka kardiokirurgu dr.Sashko Jovev. Në një video, doktor Jovev godet me shqelma dhe grushta një punonjëse të Klinikës së Kardiokirurgjisë. Sipas Jovevit, goditja dhe shtytja ishin miqësore. Sipas drejtorit të Klinikës së Kardiokirurgjisë, doktor Marjan Shokarovski, punonjësi ka pësuar lëndime fizike.

Pak pas orës 13:00 kanë mbërritur dy video në e-mailin e “360 gradë”. Mesazhi i shkurtër që mbërriti me ta sugjeronte se ata ishin dëshmi e sjelljes së dhunshme të kardiokirurgut dr. Sashko Jovev. Në të paktën një video shihet kontakti fizik mes Jovevit dhe një mashkulli.

Përkujtim, Dr.Sashko Jovev deri në fillim të kësaj vere ishte drejtor i Klinikës shtetërore të kardiokirurgjisë. Ministri i Shëndetësisë e shkarkoi dhe në vend të tij emëroi doktorin Marjan Shokarovski. Më pak se një muaj më parë, Jovev dhe Shokarovski ngritën akuza kundër njëri-tjetrit për sulm fizik.

Le të kthehemi te videot e “zbuluara”. Nuk kaloi shumë kohë dhe kuptuam se të njëjtat video ishin dërguar në redaksi të shumta.

Videoja e parë zgjat 1 minutë e 34 sekonda. Në të shihet qartë se si Dr. Sashko Jovev hyn në një dhomë me rroba civile dhe menjëherë drejtohet drejt një punonjësi të veshur me uniformë të gjelbër të punës. Jovevi po gjestikulon energjikisht me duar, duket se i sugjeron diçka punonjësit. Ajo shkon pas tij, por më pas kthehet dhe shkon në një dhomë tjetër, duke u zhdukur nga korniza. Dr. Sashko Jovev shkon në drejtim të kundërt, përmes një korridori. Aty qëndron një burrë me uniformë blu, i cili gjatë gjithë kohës së videos flet në celular dhe duket se doktor Jovev i jep një “shytat” teksa kalon pranë tij.

Së shpejti, Jovev kthehet në të njëjtin korridor dhe vihet ballë për ballë me të njëjtën figurë mashkullore me uniformë blu. Pason një debat i shkurtër, pas së cilës Jovev fillimisht e shtyn burrin, e më pas e godet me shuplakë. Gjatë gjithë kohës i sulmuari nuk ndalet së foluri në telefon dhe në disa raste me dorë të lirë e zmbraps Jovevin, por në asnjë moment nuk hyn në konfrontim të drejtpërdrejtë fizik. Nuk dihet se cila është natyra e konfrontimit pasi në një moment një tjetër punonjës me uniformë blu hyn në kuadër dhe qesh me të gjithë skenën.

Pasi Jovev largohet, burri i sulmuar vazhdon të flasë në telefon dhe madje duket i qetë ndërsa mbështetet pas banakut. Burri tjetër në dhomë, i cili po qeshte në vendin e ngjarjes, duket se vazhdon shakanë duke e simuluar një shuplakë.

Në një prononcim për “Faktor”, doktor Sashko Jovev pohon se në videon e parë shihet një shtytje me shokun e tij në Klinikën e Kardiokirurgjisë.

“Ajo që shihet si shtytje është me fizioterapistin tim, mikun e vjetër Robert Velçeski. Unë i thosha motrës ‘pse nuk vjen në ambulancë’. Thjesht i ndalojnë të vijë infermierja apo fizioterapisti kur unë bëj ekzaminimin në ambulancë, që ekzaminimet të bëhen siç duhet”, thotë Jovev për “Faktor”.

Ai gjithashtu thotë se nëse do të ishte një llogaritje, tjetri do t’ia kthente.

“360 Gradë” ka kërkuar koment edhe nga drejtori i Klinikës për kardiokirurgji, doktor Marjan Shokarovski. Dhe konfirmoi se nuk ishte ai në videon e parë, por një fizioterapist nga klinika. Por nuk e përshkruan “përplasjen” si miqësore:

(Ngjarja zhvillohet n.z.) në terapi intensive, dhe një fizioterapist ka pësuar lëndime pas ngjarjes (lëndim i kofshës)”, ka thënë për “360 gradë” doktor Marjan Shokarovski.

Jovev VS Shokarovski

Të fundit