27/05/2024
18.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Rrëfehet violinistja Ina Kosturi: Kam bërë 16 vite shkollë, nuk mund ta kuptoj dot jetën pa muzikë

Ina Kosturi është një ndër violinistet më të talentuara shqiptare. Ajo aktualisht është pedagoge në Universitetin e Arteve dhe shkruan herë pas here pjesë të ndryshme muzikore.

Si rrallëherë, Ina ka bërë një rrëfim për jetën dhe karrierën e saj në emisionin “Pas Mesnate” në ekranin e ABC News. Ndër të tjera, ajo ka thënë se nuk e imagjinon dot jetën e saj pa muzikë, pasi ka bërë plot 16 vite shkollë për violinë.

“Nuk mund ta kuptoj dot jetën pa muzikë, është diçka që ti e nis nga fëmijëria. Ndoshta nuk e nis nga violina, e nis duke kënduar, improvizuar, pastaj merr një violinë dhe pastaj ndryshon mendoj unë. Merr një violinë se ajo është një instrument që kërkon shumë përkushtim, impenjim jo vetëm të studimit, por dhe impenjime të tjera të të qënit në skenë dhe kjo për mua ka qenë shumë e rëndësishme, ka qene ajo motoja kryesore. Kërkon studim të vazhdueshëm, pastaj duket se unë i kam devijuar ndonjëherë. Kam bërë 16 vite shkollë faktikisht”, u shpreh Ina.

Më tej, ajo theksoi se zakonisht frymëzimi i vjen natyrshëm dhe shkruan në një fletore të saj, të cilën e ka nisur që në klasën e dytë kur ishte ende fëmijë.

“Koha më e mirë për të shkruar që kam frymëzim është në darkë. Si të qëlloi është ajo, me kompjuterin përpara, ndonjëherë dhe me violinën.

Di që që kur kam qene fëmijë, kam nisur një herë një fletore. Mund të kem qene në klasën e dytë në shkollën “Kongresi i Përmetit”, pedagogia ime e parë fare ka qene Tefta Bogdo. Kisha fatin që ishte një zysh shumë e butë, në të kundërtën nuk do e kisha vazhduar violinën. Gjithmonë kam pasur atë dëshirën që të mos bënin atë lloj presioni, gjithmonë ka ardhur natyrale. Kam pasur fatin që edhe më vonë të kem pedagogë shumë të mirë, kanë qenë vellezërit dy instrumentistë që unë i shikoja në skenë dhe kisha kënaqësinë që unë të dilja në skenë”, rrëfeu violinistja./abcnews.al

Të fundit