15/06/2024
17.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Serbia filloi prodhimin e vaksinës ruse kundër kovid-19 “Sputnik V”

Instituti Rus për investime direkte dhe Instituti për vorologji, vaksinim dhe serume Torlak në Beograd shënuan fillimin e prodhimit të vaksinës kudër Kovid-19 Sputnik në Serbi. Vaksina më vonë mund të eksportohet në vendet e rajonit, transmeton Portalb.mk.

“Prodhimi i” Sputnik V “u lançua me sukses në Serbi brenda një kohe të shkurtër. Serbia është vendi i parë në Evropë që fillon prodhimin e vaksinës ruse. Që nga fillimi i vitit, ajo është përdorur gjerësisht në imunizimin e popullsisë në vend dhe do të zgjerohet ndjeshëm falë prodhimit vendas”, tha Kiril Dimitriev, drejtori ekzekutiv i Fondit.

Përdorimi i “Sputnikut” deri më tani është aprovuar në më shumë se 60 vende të botës dhe efektiviteti i saj sillet 91.6%.

Të fundit